EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je pátek 18.10 a svátek má Lukáš

Aktuality:


Makulární degenerace – jedno z nejzávažnějších očních onemocnění, které může skončit i slepotou.

20. 9. 2018 v 10:20

Nová speciální kamera pomůže odhalit nebezpečné oční onemocnění.
Makulární degenerace – jedno z nejzávažnějších očních onemocnění, které může skončit i slepotou. Se včasným odhalením vážné nemoci pomáhá šumperským očním lékařům nová speciální kamera. Přístrojová novinka dokáže díky rychlému a přesnému snímkování odhalit nemoc už v raném stádiu a to ještě dřív, než pacient začne mít problémy se zrakem.

„Nová kamera umožňuje velmi rychle snímat přední i zadní část oka. Díky svým ojedinělým vlastnostem dokáže odhalit už v raném stádiu poškození struktur sítnice, které je znakem nemoci zvané makulární degenerace,“ vysvětluje primářka očního oddělení šumperské nemocnice MUDr. Renata Michálková s tím, že nová kamera vyniká zejména rychlostí pořízení detailních záběrů oční sítnice i velmi vysokým rozlišením obrazu. Speciální kameru využijí oční lékaři také při vyšetřování zrakových nervů u zeleného zákalu. Přístrojová novinka jim také umožní dlouhodobě sledovat případné změny na postiženém oku.
Určitá forma tzv. věkem podmíněné makulární degenerace postihne až polovinu lidí starších 65 let. Klíčové pro zmírnění následků nemoci je právě její včasné zachycení. Nezbytností jsou proto pravidelné oční prohlídky, a to nejen u seniorů. Některé náznaky počínající „nemoci starých očí“ se mohou překvapivě objevit i u lidí mladších 40 let. Podle primářky Renaty Michálkové se zhoršení zraku ve stáří úplně vyhnout nelze. „S přibývajícím věkem je proto nutné dbát na prevenci a chodit na pravidelné preventivní prohlídky,“ upozorňuje lékařka.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2743.html

Reklama