Šumperk.info

polojasno polojasno, -9°C

Dnes je úterý 7.2 a svátek má Veronika

Aktuality:


V Šumperské nemocnici se může neplacení regulačních poplatků dlužníkům velmi prodražit

8. 8. 2012 v 10:08 - Uhradit třicet korun za vyšetření, sto za den pobytu v nemocnici - pro většinu pacientů jde o samozřejmost, další tisíce z nich však v olomouckém regionu na systém regulačních poplatků buď stále zapomínají, nebo ho úmyslně ignorují. Šumperské nemocnici dluží pacienti na poplatcích víc než půl milionu korun. Za tuto částku by přitom nemocnice mohla pořídit například nová polohovací lůžka pro celé jedno nemocniční oddělení. Nemocnice proto začala spolupracovat při vymáhání těchto pohledávek s advokátní kanceláří.

„V současné chvíli se celkový dluh vyšplhal na více než půl milionu korun. Největší část vytvořili pacienti, kteří odmítají poplatky vědomě uhradit. Mezi dlužníky jsou však také pacienti, kteří u sebe neměli dostatečnou hotovost a dluh poté jednoduše zapomněli zaplatit nebo pacienti, kteří po přeložení do jiného zdravotnického zařízení jaksi opomněli, že byli hospitalizováni také v Šumperské nemocnici,“ vysvětluje příčiny stavu finanční náměstkyně Ing. Marie Poláchová s tím, že pacienti mají osm dní od propuštění z nemocnice na to, aby dluh zaplatili. Po uplynutí osmidenní lhůty nemocnice zasílá pacientům první upomínku včetně padesátikorunového penále. To slouží k úhradě nákladů souvisejících s vystavením upomínky. „Avšak ani systém zasílání upomínek není vždy efektivní. Někteří pacienti totiž upomínky ignorují nebo nemají aktualizovanou kontaktní adresu. I proto jsme začali při vymáhání pohledávek spolupracovat s advokátní kanceláří,“ vysvětluje náměstkyně. Upozorňuje, že ve chvíli, kdy se již do věci vloží advokátní kancelář, hrozí pacientům, že kromě nesplacených regulačních poplatků zaplatí také soudní poplatky, právní zastoupení a další případné exekuční náklady. „V tu chvíli se tak může například dvousetkorunový nedoplatek vyšplhat na částku převyšující 3300 korun,“ upozorňuje Ing. Poláchová.
Dodává, že uhradit nedoplatek včas je přitom velmi snadné. Částku lze zaplatit na pokladně nemocnice, bankovním převodem či poštovní poukázkou. Pacienti mohou poplatek standardně hradit také přímo na ambulanci nebo na oddělení po ukončení hospitalizace. Regulační poplatky nemusí platit pouze pacienti, kteří předloží platné potvrzení o hmotné nouzi. „Mnozí lidé se domnívají, že povinnost zaplatit regulační poplatky odpadá v případě úmrtí. Nesplacené pohledávky se však stávají součástí dědického řízení a přechází na nabyvatele. Mnohdy se jedná o částky v řádech tisíců korun,“ připomíná finanční náměstkyně. Zároveň také upozorňuje, že za nezletilé pacienty a pacienty zbavené svéprávnosti hradí poplatky jejich zákonní zástupci. Regulační poplatky platí také například vězni, vůči kterým se v případě neuhrazení postupuje zcela totožným způsobem.
„Samozřejmě nám nedělá radost obesílat dlužníky upomínkami a vymáhat částky pohybující se někdy v řádech desítek korun. Z pohledu zákona jsme však povinni poplatky vybírat, a to přináší i povinnost po provedeném výkonu nebo pobytu v nemocnici neuhrazený poplatek vymáhat,“ objasňuje Ing. Poláchová. Doplňuje, že chování neukázněných pacientů je na úkor všech poctivých, kteří poplatky řádně hradí. „Vybrané finanční prostředky totiž slouží ke krytí provozních nákladů každého zdravotnického zařízení. Za částku půl milionu korun bychom pro pacienty mohli například pořídit nová polohovací lůžka a vybavit jimi celé jedno nemocniční oddělení,“ dodává náměstkyně.
Celkem dluží pacienti nemocnicím skupiny AGEL v Olomouckém kraji víc než 2,5 milionů korun. V prostějovské nemocnici se vyšplhal dluh na 940 tisíc korun, přerovské nemocnici dluží pacienti na poplatcích zhruba 760 tisíc korun, ve Šternberku pak 370 tisíc korun. Proto také společnost Středomoravská nemocniční, která má v pronájmu Nemocnici Prostějov, Přerov a Šternberk začala při vymáhání nesplacených poplatků spolupracovat s advokátní kanceláří.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...i-poplatky

Reklama