Šumperk.info

polojasno polojasno, -9°C

Dnes je úterý 7.2 a svátek má Veronika

Aktuality:


V Šumperské nemocnici roste zájem o služby nemocniční kaplanky

24. 10. 2012 v 10:08 - Stále častěji se ptají pacienti Šumperské nemocnice, která je členem skupiny AGEL, po nemocniční kaplance. Ještě donedávna projevovali zájem o její služby především jen dlouhodobě hospitalizovaní pacienti na ošetřovatelském a sociálním úseku, dnes však o ně žádají pacienti napříč všemi odděleními.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

„Je tomu skutečně tak.Zatímco v minulém roce jsem navštěvovala týdně zhruba pět desítek pacientů převážně jen na ošetřovatelském úseku, nyní se během týdne věnuji ještě vyššímu počtu pacientů napříč všemi odděleními,“ prozrazuje nemocniční kaplanka Mgr. Lenka Topolanová. Jako další projevili zájem o služby kaplanky pacienti na dialýze. Zájem rostl, a tak začala kaplanka docházet na dialýzu pravidelně. Později přišla na podnět pacientů žádost o pravidelné návštěvy také z urologie, neurologie nebo onkologie.
Výrazný nárůst zájmu si kaplanka vysvětluje jednoduše: „Tato služba v nemocnici nebyla. Působím v nemocnici víc než rok a lidé už chápou, že nemám snahu evangelizovat, ale naslouchat a doprovázet člověka v jeho nemoci,“ doplňuje nemocniční kaplanka. Nejčastěji se přitom setkává s lidmi, kteří potřebují s někým sdílet své utrpení, potřebují naslouchat, povzbudit nebo hledají útěchu. „Nemocnice je místem, kde má většina pacientů dlouhé hodiny času na přemýšlení. Lidé se ptají na otázky: Proč zrovna já? Má můj život ještě smysl? Své pocity a myšlenky často nemají s kým sdílet. Nabízím jim proto pomoc při hledání odpovědí na tyto otázky i při řešení obtížných životních situací, a to prostřednictvím rozhovoru, naslouchání, modlitby či čtení Bible,“ doplňuje Mgr. Lenka Topolanová.
Výraz nemocniční kaplanka je mezinárodním označením osoby, která vykonává klinickou pastorační péči, doprovází nemocné a jim blízké v obtížných situacích, pomáhá jim mobilizovat síly a bojovat s nemocí. Kaplani zachovávají mlčenlivost podobně jako zdravotničtí profesionálové. Jsou vázáni etickým kodexem a jejich práce podléhá mezinárodním evropským standardům.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...4-kaplanka

Reklama