Šumperk.info

slabý déšť slabý déšť, 12°C

Dnes je neděle 31.5 a svátek má Kamila

Aktuality:


V areálu bývalého plicního sanatoria vyroste nové sportoviště pro veřejnost

16. 12. 2016 v 14:40 - Narušená statika, obrovské díry ve střeše i padající kusy omítky. Tak vypadá současný stav objektu bývalé „Sanatorky“.
FOTO: Nemocnice Šumperk
FOTO: Nemocnice Šumperk

Narušená statika, obrovské díry ve střeše i padající kusy omítky. Tak vypadá současný stav objektu bývalé „Sanatorky“. Historická budova, která v minulosti sloužila nejen jako dětská plicní léčebna, chátrá víc než dvacet let. Podle odborných posudků je natolik v havarijním stavu, že ji nelze zrekonstruovat. Jejímu novému majiteli tak nezbývá nic jiného, než objekt bývalé plicní léčebny zbourat. V chátrajícím areálu vyroste po pečlivých úvahách nové sportoviště pro veřejnost. Nový majitel, lékař Martin Polach, přitom počítá i se zvelebením parku a přilehlého okolí.
Víceúčelové hřiště, tenisové kurty, sportovní halu, dětské hřiště, venkovní i vnitřní fitness, wellnes, penzion nebo třeba restauraci. To vše najde veřejnost zhruba do dvou let v novém sportovním areálu, který vznikne v místě bývalého sanatoria v Reissově ulici. „Když jsme se zamýšleli nad tím, jak s chátrajícím areálem naložit, snažili jsme se vycházet částečně také z jeho minulosti. Původně totiž místo sloužilo jako vodoléčebný ústav, kam jezdili lidé relaxovat. Kromě velké jídelny s prosklenou verandou, nechyběly ani různé salónky, lehátkový prostor, sluneční lázně, sál pro gymnastiku nebo kuželna. Na tuto myšlenku bychom přitom rádi navázali, byť v obměněné podobě s ohledem na dnešní dobu,“ vysvětluje vedoucí projektový manažer nemocnice Ing. Pavel Hanke, MBA.
Místo, kde se původně nacházela prosklená jídelna s terasou, bude připomínat nová restaurace s celoprosklenou obvodovou stěnou, která nabídne krásný výhled do zvelebeného parku a předzahrádky. Chybět zde nebude ani dětské hřiště. „Samozřejmě nechceme opomíjet bohatou historii bývalé léčebny. Proto bude součástí sportoviště také trvalá výstavní expozice o historii areálu „Sanatorky“, kterou najdou hosté u hlavního vstupu,“ zdůrazňuje Pavel Hanke.
Výstavba nového sportoviště nebude nijak zasahovat do stávajícího vzrostlého parku, který bude navíc revitalizován, včetně jezírka pod hlavním objektem. Nové i stávající architektonické prvky budou propojeny chodníky a terénními schody a doplněny okrasnou zelení. Nebude chybět nové osvětlení, lavičky i odpadkové koše. Projekt počítá i s výstavbou nového parkoviště. Chybět ale nebude například ani venkovní pódium nebo původní šestiúhelníkový altán, ve kterém hosté naleznou občerstvení.
Z bývalého plicního sanatoria nyní zbylo jen torzo. Střecha budovy je z více než šedesáti procent poškozená, takže do objektu už několik let masívně zatéká. Na současném stavu se výrazně podepsala také demontáž litinových radiátorů v devadesátých letech, kterou neoprávněně provedl bývalý nájemce, a tehdejší majitelé nemocnice tuto záležitost nijak neřešili, takže se celý objekt přestal od této doby také vytápět. Opuštěná budova se v minulosti stala dokonce vyhledávaným útočištěm narkomanů a bezdomovců. „Objekt je nyní zabezpečen. Pro svůj špatný technický stav by jeho návštěva mohla být pro případné nezvané návštěvníky velmi nebezpečná,“ varuje správce Nemocnice Šumperk Mgr. Ing. Martin Pelnář s tím, že nemocnice v minulosti zaznamenala pokusy o vniknutí do objektu místní mládeží, která prostory „Sanatorky“ natočila a video například umístila na sociální sítě. „Je to svým způsobem zázrak, že se zatím nikomu nic nestalo. Proto je nutné, aby byl objekt zdemolován co nejdříve. Počítáme, že by k demolici mělo dojít příští rok na jaře,“ upřesňuje Martin Pelnář.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2451.html

Reklama