Šumperk.info

jasno jasno, 13°C

Dnes je úterý 26.5 a svátek má Filip

Aktuality:


„Tisíce lidí umírají na cukrovku zbytečně, přijďte se nechat vyšetřit,“ zve veřejnost Nemocnice Šumperk

8. 11. 2016 v 14:35 - Denně v Česku kvůli cukrovce zemře okolo 70 lidí. Za rok je to okresní město, o velikosti Města Šumperk, s pětadvaceti tisíci mrtvých, kteří umírají zcela zbytečně.

Denně v Česku kvůli cukrovce zemře okolo 70 lidí. Za rok je to okresní město, o velikosti Města Šumperk, s pětadvaceti tisíci mrtvých, kteří umírají zcela zbytečně. A to proto, že cukrovku druhého typu, jakou trpí přes 90 procent nemocných, si člověk z velké části „vypěstuje sám“. Životosprávou a stresem…Na nebezpečný trend každoročně upozorňuje Světový den diabetu. Letos se k němu připojí i Nemocnice Šumperk. V pondělí 14. listopadu nabídne ve své diabetologické ambulanci od 14.00 do 17.00 hodin bezplatné vyšetření i odborné konzultace.
Nemocnice Šumperk nabídne při příležitosti Světového dne diabetu bezplatné vyšetření hladiny krevního cukru i odborná poradenství, týkající se onemocnění cukrovkou. Lidé se například dozvědí, jak nemoci předcházet, jak se v případě vzniku onemocnění naučit s cukrovkou „žít“ a jak o sebe správně pečovat. K dispozici bude i nutriční terapeut, který poradí, jak se správně stravovat a co vše udělat proto, aby se nám nemoc obloukem vyhnula. „Celá akce se uskuteční v pondělí 14. listopadu v naší diabetologické ambulanci. Svůj program si připravila i Lékárna Nemocnice Šumperk, která v tento den nabídne ochutnávku speciální výživy pro diabetiky,“ prozrazuje vrchní sestra interního oddělení nemocnice Mgr. Marcela Smrčková.
V České republice trpí cukrovkou zhruba osm procent populace, pozadu nezůstává ani šumperský region. Jen v péči diabetologů Nemocnice Šumperk je nyní víc než 700 pacientů a toto číslo není zdaleka konečné. Další nemocné je možné najít také u praktických lékařů a internistů. Devadesát procent pacientů přitom trpí diabetem 2. typu, který souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem. Tělo nemocného inzulin sice vytváří, ale neumí jej efektivně využít. „Onemocnění se ale bohužel posouvá do čím dál mladšího věku, výjimkou není ani u dětí a adolescentů," konstatuje vrchní sestra.
Dnešní životní styl příliš nenahrává tomu, aby počet diabetiků klesal. To nejlepší, co však pro své zdraví můžeme udělat, je nemoci úplně předejít. Právě na to chtějí lékaři upozornit u příležitosti blížícího se Světového dne diabetu. Život diabetika totiž není snadný. Ne všechny pomůcky hradí zdravotní pojišťovny, takže pacient na péči mnohdy doplácí. Kromě toho má řada diabetiků před sebou budoucnost v podobě slepoty, amputace nohy či selhání ledvin.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2424.html

Reklama