Šumperk.info

jasno jasno, -2°C

Dnes je úterý 24.11 a svátek má Emílie

Aktuality:


Šumperská nemocnice zve na vyšetření zeleného zákalu zdarma

6. 3. 2015 v 10:30 - Březen je každoročním termínem Světového týdne glaukomu (zeleného zákalu). Šumperská nemocnice, člen skupiny AGEL, se letos k této akci připojí prostřednictvím Dne prevence zeleného zákalu, během kterého oční oddělení nemocnice nabídne zdarma všem zájemcům vyšetření nitroočního tlaku i odbornou konzultaci. Akce proběhne v úterý 10. března od 13.00 do 17.00 na oční ambulanci.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

Světový týden glaukomu vyhlašuje každoročně Světová asociace glaukomu a Česká glaukomová společnost. Smyslem této akce je šířit osvětu týkající se prevence, metod diagnostiky, příznaků i léčby zeleného zákalu, který je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě.
„Hlavní příčinou glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit pomocí několikaminutového vyšetření. Řada lidí má už jen z této prohlídky obavy, což je ale úplně zbytečné. Vyšetření je zcela bezbolestné a může odhalit začínající zákal ještě ve fázi, kdy jej lze léčit a zrak zachránit,“ vysvětluje MUDr. Renata Michálková s tím, že pokud prvotní vyšetření nitroočního tlaku prokáže odchylku od normy, je pacient odeslán k dalším vyšetřením.
Právě prevence je u glaukomu stěžejní, neboť tato nemoc probíhá pomalu a nepozorovaně, bez obtíží až do chvíle, kdy již dojde k nevratným změnám a ztrátě zraku. Preventivně by si proto měli vyšetření nitroočního tlaku nechat udělat především osoby starší 65 let, a to zejména ženy, u kterých se glaukom vyskytuje nejčastěji. Více jsou ohroženi také diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Objevit se však může v jakémkoliv věku, proto je na místě prevenci nepodcenit. „U osob nad 45 let a u osob s některým z rizikových faktorů doporučuji prevenci jednou za rok. U ostatních alespoň jednou za tři roky,“ dodává MUDr. Michálková.


Autor: Mgr. Radka Miloševská - tisková mluvčí Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...n-glaukomu

Reklama