Šumperk.info

polojasno polojasno, -7°C

Dnes je úterý 7.2 a svátek má Veronika

Aktuality:


Šumperská nemocnice zdarma vyšetří znaménka

9. 5. 2012 v 12:26 - Bezplatné vyšetření pigmentových znamének nabídne veřejnosti v pondělí 14. května Šumperská nemocnice, která je členem skupiny AGEL. Akce se uskuteční v rámci Evropského dne melanomu od 7.00 do 11.00 hodin na kožní ambulanci v pavilonu F. Lidé budou moci rovněž bezplatně využít poradenství odborných lékařů, kteří ochotně zodpovědí veškeré otázky týkající se ochrany pokožky. Akce má za cíl poukázat na nebezpečí kožní rakoviny a podpořit prevenci vzniku těchto onemocnění.

Evropský den melanomu se koná každoročně a jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének, a tak zvýšit pravděpodobnost včasného záchytu případných nádorových onemocnění."Akce se bude týkat výhradně prevence nebezpečných kožních nádorů, především pak melanomu, popřípadě stavů, které mu mohou předcházet. Není proto určena pro pacienty s běžnými kožními nemocemi, ale pouze pro ty, kteří potřebují kvalifikovaně posoudit svá pigmentová znaménka či névy," říká primář kožního oddělení Šumperské nemocnice MUDr. Lubomír Drlík s tím, že melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Je zákeřný tím, že na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná relativně brzy metastazovat do jiných orgánů. „S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležitý včasný záchyt onemocnění, který je možný pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky,“ objasňuje primář Drlík. Zejména lidé, kteří mají na svém těle větší množství znamének, by měli dbát zvýšené pozornosti. „Také lidé, kteří mají světlou kůži či v jejichž rodině měl někdo kožní nádor, by neměli prevenci podceňovat,“ dodává.
Za posledních 30 let stoupl v České republice počet nemocných s melanomem více než čtyřikrát. Toto číslo je velmi alarmující. Melanom postihne asi šest až sedm lidí na 100 tisíc obyvatel. Pohlaví nehraje roli. O nebezpečí melanomu vypovídá i to, že 65 procent úmrtí na kožní choroby má na svědomí právě melanom.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...n-melanomu

Reklama