Šumperk.info

jasno jasno, -2°C

Dnes je úterý 24.11 a svátek má Emílie

Aktuality:


Šumperská nemocnice zakoupila nový optický biometr

27. 1. 2015 v 09:40 - Moderním optickým biometrem se nyní může pochlubit oční oddělení Šumperské nemocnice, která je členem skupiny AGEL. Přístroj slouží pro přesné bezkontaktní měření a určení optimální nitrooční čočky před operací šedého zákalu. Investice do nového přístroje přesáhla jeden milión korun.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

„Nový přístroj bezkontaktně změří parametry oka jako například axiální délku, poloměr zakřivení rohovky, průměr rohovky či hloubku přední komory,“ říká primář očního oddělení Šumperské nemocnice MUDr. Ivan Schlemmer s tím, že tyto údaje jsou nezbytné pro přesný výpočet optické mohutnosti nitrooční čočky při operaci šedého zákalu. „Přístroj sám tyto výpočty provádí a ve své paměti má i odlišné vzorce pro oči krátkozraké, dalekozraké a také pro oči po předchozích laserových operacích refrakčních vad,“ doplnil primář.
Oční oddělení Šumperské nemocnice provádí operace šedého zákalu s implantacemi standardních i nadstandardních nitroočních čoček, přičemž se vyžaduje přesné předoperační měření optické vady očí. „Dosud jsme prováděli tato měření na ultrazvukových přístrojích, které však nedosahují přesnosti potřebné pro výpočet multifokálních (mnohoohniskových) a torických čoček,“ vysvětlil pořízení nového přístroje primář Schlemmer.
Šedý zákal, odborně zvaný katarakta, znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Pacienti si nejčastěji stěžují na zamlžené vidění, zhoršené vidění na slunci a při řízení auta. Někdy trpí i zdvojeným viděním a defekty barevného vidění. V současné době neexistují žádné léky, kapky či speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operace, při níž se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí čočkou umělou. Riziko onemocnění stoupá s věkem. Onemocnění bývá častější u pacientů s cukrovkou a může souviset i s dlouhodobým užíváním některých léků.
Odstranění šedého zákalu je v současnosti nejčastějším zákrokem v oční chirurgii. Ročně se v Česku uskuteční přes 70 tisíc těchto operací, přičemž před 20 lety jich bylo jen asi 11 tisíc. „Naše oční oddělení ošetří ročně zhruba 7000 pacientů z celého okresu Šumperk a okolí. Každý rok provedeme přibližně 1300 operací šedého zákalu,“ uzavírá primář Schlemmer.


Autor: Mgr. Radka Miloševská - tisková mluvčí Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...ky-biometr

Reklama