EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je neděle 20.10 a svátek má Vendelín

Aktuality:


S léčbou poruch srdečního rytmu pomáhají lékařům Nemocnice Šumperk nové kardiostimulátory

20. 10. 2015 v 11:55 - Jsou malé a poměrně jednoduché na obsluhu. Přesto dokážou zachránit život. Nové externí kardiostimulátory v Nemocnici Šumperk.
FOTO: Nemocnice Šumperk
FOTO: Nemocnice Šumperk

Jsou malé a poměrně jednoduché na obsluhu. Přesto dokážou zachránit život. Dva nové externí kardiostimulátory pomáhají lékařům Nemocnice Šumperk s dočasnou stimulací srdce u pacientů s poruchou srdečního rytmu. Nové přístroje dokážou díky prodloužené životnosti baterie trvale iniciovat srdeční kontrakci téměř šest set hodin.
Externí kardiostimulátory jsou dnes nedílnou součástí medicíny. Přístroj se nejčastěji používá při poruchách srdečního rytmu, které mají charakter brachykardií (zpomaleného srdečního rytmu), ale také během chirurgických zákroků na srdci nebo před implantací trvalého kardiostimulátoru. „Kardiostimulátory vytváří elektrický výboj, který se následně prostřednictvím elektrod přenáší na srdeční svalovinu a iniciuje tak potřebnou srdeční kontrakci. V naší nemocnici je využijeme nejen pro léčbu pacientů s potřebou vysokého stimulačního výdeje, ale také u dětských pacientů s potřebou vysoké stimulační frekvence,“ vysvětluje primář interního oddělení šumperské nemocnice MUDr. Jiří Kopecký.

Počet úderů lidského srdce dosáhne za celý život téměř tři miliardy. Za jeden den přitom urazí krev po lidském těle asi 19 tisíc kilometrů. Životodárná tekutina transportuje po těle většinu důležitých látek, mimo jiné kyslík, živiny, oxid uhličitý, protilátky nebo hormony a udržuje tak lidské tělo při životě. Že je srdce symbolem života věděli lidé už ve starověku. Ale teprve posledních šedesát let dokážou lékaři tlukot srdce ovládat. První externí kardiostimulátor zkonstruoval v roce 1950 v Torontu John Hopps. K časování impulsů používal technologii vakuových trubic a používal se pro dočasnou stimulaci srdce, například během chirurgického zákroku. Přístroj byl tehdy napájen z běžné elektrické sítě.
Nemocnice Šumperk je soukromým zdravotnickým zařízením poskytující péči ve spádové oblasti sto padesáti tisíc obyvatel. Její lékaři ročně provedou osm tisíc operací. Zdravotnické zařízení každoročně hospitalizuje přes dvacet tisíc pacientů a ve svých ambulancích ošetří dvě stě tisíc lidí.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2266.html

Reklama