EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je pondělí 21.10 a svátek má Brigita

Aktuality:


Pacienti šumperské nemocnice rehabilitují na novém přístroji, který simuluje chůzi na měsíci

24. 5. 2018 v 11:05 - Jako jedna ze dvou zdravotnických zařízení v zemi se Nemocnice Šumperk může pochlubit novým rehabilitačním přístrojem – antigravitačním trenažérem chůze.

Jako jedna ze dvou zdravotnických zařízení v zemi se Nemocnice Šumperk může pochlubit novým rehabilitačním přístrojem – antigravitačním trenažérem chůze. Speciální rehabilitační přístroj pracuje na principu, který vyvinula NASA, a to na rozdílu tlaku vzduchu. Chůze na speciálním chodníku tak připomíná chůzi na Měsíci. V šumperské nemocnici pomáhá novinka při rehabilitaci pacientů po úrazech a operacích dolních končetin.
Na první pohled připomíná speciální přístroj chodník uzavřený v  nafouknuté bublině. „Jedná se o sofistikovaný klasický elektrický chodník, umístěný v uzavřeném prostoru. Dokážeme v něm usměrnit tlak vzduchu a simulovat tak antigravitační prostředí, tedy prostředí s menší zemskou přitažlivostí. Pacientovi se na dobu cvičení „sníží“ jeho hmotnost až na jednu pětinu, takže je nadnášen tak, jako by chodil po Měsíci,“ vysvětluje primář rehabilitačního oddělení MUDr. Rudolf Ditmar s tím, že speciální trenažér budou využívat na oddělení převážně při rehabilitaci chůze pacientů po operacích a úrazech dolních končetin. „Zejména u endoprotéz nosných kloubů, fraktur krčku stehenních kostí či fraktur kotníku, kdy je na začátku nutná chůze s odlehčením operované dolní končetiny,“ doplňuje primář Ditmar.
Právě chůze krátce po operaci bývá pro pacienty velký problém. Často musí napnout všechny síly na to, aby se na nohy vůbec postavili. S prvními kroky občas zápasí i mladší pacienti s dobrou fyzickou kondicí, natož pak senioři. „Samotná chůze klade velký důraz na naši fyzickou kondici, svalovou sílu rukou i stabilizaci trupu. Pacient často musí myslet na to, jak správně pokládat berle, aby operovanou nohu správně odlehčil, což bývá zejména u starších pacientů problém,“ popisuje primář Ditmar s tím, že u speciálního trenažeru tyto starosti odpadají a pacient se tak může plně soustředit na správnou kvalitu chůze. „Tím, že odlehčuje kloubům, je chůze příjemnější a nepřetěžuje tak zdravou dolní končetinu, aby ulevil té operované. Díky antigravitačnímu prostředí pro ně bude chůze mnohem snadnější, a budou se tak moci brzy bez bolesti plně postavit na obě nohy, navíc systém přesně vyhodnotí zátěž končetiny během chůze “ dodává primář.
Rehabilitačním oddělením ročně projde asi 2000 pacientů, z nich zhruba více jak 1/3 rehabilituje právě po operaci či úrazu dolní končetiny. Zdejší tým však poskytuje široké spektrum rehabilitační péče. Stará se zde nejen o pacienty po úrazech a operacích, ale také o pacienty s akutními a chronickými potížemi pohybového aparátu. A také o pacienty s chirurgickými, interními, neurologickými či gynekologickými obtížemi.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2695.html

Reklama