Šumperk.info

polojasno polojasno, -8°C

Dnes je úterý 7.2 a svátek má Veronika

Aktuality:


Odborníci ze Šumperské nemocnice učí malé školáky správně držet své tělo

16. 5. 2012 v 12:26 - Problémy s držením těla na prvním stupni základní školy má dnes asi každý třetí školák. Na vině je nejčastěji nedostatek pohybu, jednostranná zátěž při sportu i v běžném životě nebo třeba obezita. Šumperská nemocnice, která je členem skupiny AGEL, nyní spustila projekt, jehož cílem je vadnému držení těla malých školáků preventivně předcházet a problematické případy současně léčit. Projekt je zaměřen na žáky prvního stupně základních škol.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

Důvodem, proč se rehabilitační oddělení Šumperské nemocnice rozhodlo projekt uskutečnit, je stále rostoucí počet dětí s vadným držením těla. „Tento jev souvisí se změnou životního stylu, pohybovou chudostí, obezitou a jednostranným způsobem života. Dnešní děti jsou takovou počítačovou generací. Proti jejich vrstevníkům před dvaceti lety je mnohdy tolik neláká realita, která je venku, ale ta virtuální, kvůli které nikam chodit nemusí,“ říká jedna z hlavních realizátorek projektu, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Bc. Olga Válková s tím, že cílem projektu je informovat učitele a žáky o poruchách pohybového aparátu, o vadném držení těla, bolestivých stavech páteře, rizikových faktorech vzniku poruch a samozřejmě o možnostech prevence a realizace nápravy. „Stále častěji k nám rodiče přivádějí své děti s vážnými problémy vadného držení těla. Takovým problémům chceme předcházet,“ dodává Olga Válková.
Jako první zavítali zdravotníci Šumperské nemocnice na Základní školu Šumperk, 8. května 63, v Šumperku známou jako Hluchák: „Nejdříve jsme oslovili učitele 1. stupně a učitele tělesné výchovy. Vysvětlili jsme jim problematiku vadného držení těla a s pomocí praktických ukázek jsme je seznámili, jak s dětmi cvičit v krátkých blocích ve vyučování,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka s tím, že současně docházejí do školy mezi žáky samotní fyzioterapeuti, kteří dohlížejí na správné provedení cviků.
Tak například děti z 1. A cvičí doporučené cviky fyzioterapeutů a lékařů rehabilitačního oddělení s paní učitelkou Mgr. Danielou Plíhalovou pravidelně dvakrát denně. „Děti dnes mají málo pohybu, z čehož často plyne mnoho zdravotních komplikací, proto oceňuji realizaci tohoto projektu Šumperské nemocnice a jeho přínosnost pro naše žáčky,“ říká Mgr. Daniela Plíhalová.
Součástí projektu je také odborné vyšetření dětí rehabilitační lékařkou a fyzioterapeuty. „Ve škole provádíme základní screeningová vyšetření, díky kterým zachytíme včas žáky s vadným držením těla, svalovými dysbalancemi, oslabenými svaly či hypermobilitou. Tyto děti pak po dohodě s rodiči podstoupí další odbornou terapii přímo na rehabilitačním oddělení,“ doplňuje MUDr. Jitka Krejčí z rehabilitačního oddělení Šumperské nemocnice.
Rehabilitační oddělení realizuje projekt v rámci soutěže projektů, kterou vyhlašuje vedení Šumperské nemocnice od roku 2010. Do soutěže se zapojují všechna oddělení nemocnice a vítězné projekty vedení nemocnice oceňuje v květnu na Den ošetřovatelství. „I takto se snažíme motivovat pracovníky jednotlivých oddělení nemocnice ke zlepšování kvality a bezpečí péče,“ dodává náměstkyně ředitele pro nelékařské zdravotnické profese Mgr. Eva Pavelková.
Základní školy mohou v případě zájmu nemocnici samy oslovit. Kontaktovat mohou vedoucí fyzioterapeutku rehabilitačního oddělení Šumperské nemocnice Bc. Olgu Válkovou na telefonním čísle 602 625 848 nebo 583 333 602, případně na emailové adrese: olga.valkova@nemspk.cz.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...rzeni-tela

Reklama