Šumperk.info

zataženo zataženo, 2°C

Dnes je pondělí 28.11 a svátek má René

Aktuality:


Od bolesti zad a kloubů nově pomáhá pacientům šumperské nemocnice oxid uhličitý

20. 10. 2017 v 09:50 - Léčebná metoda, která dokáže snížit chronické bolesti, případně od nich zcela ulevit, bývá spíše doménou lázeňských zařízení.
FOTO: Nemocnice Šumperk
FOTO: Nemocnice Šumperk

Lidé s chronickými bolestmi zad i kloubů najdou nově úlevu na rehabilitačním oddělení Nemocnice Šumperk. Zdejší pracoviště totiž rozšířilo spektrum léčby o aplikaci plynových injekcí. Léčebná metoda, která dokáže snížit chronické bolesti, případně od nich zcela ulevit, bývá spíše doménou lázeňských zařízení. Jako jedna z mála nemocnic ji však nově nabízí i ta v Šumperku.
Terezu Bulkovou přivedly na rehabilitační oddělení bolesti loketního kloubu. Jako jedna z prvních pacientek měla v nemocnici možnost aplikaci plynových injekcí vyzkoušet. A to navzdory tomu, že má z jehel panickou hrůzu. „Ve volném čase hraji volejbal a v poslední době mě začala po zápasech trápit bolest loketního kloubu. Chtěla jsem vyzkoušet novou alternativu. Doufám, že mi to pomůže. Cítím takové teplo, brnění a jako by trochu tlak, ale nebolí to. To píchnutí se dá rozhodně vydržet,“ popisuje své pocity po první proceduře Tereza Bulková.
Plynové injekce představují terapeutickou metodu, používanou v léčebné rehabilitaci při bolestivých onemocněních pohybového aparátu. Metoda je vhodná zejména pro lidi, kteří trpí chronickými bolestmi páteře nebo degenerativním onemocněním kloubů. Injekce s mediciálním plynem CO2 se pacientům aplikuje podkožně tenkými (inzulinovými) jehlami do bolestivých míst v okolí páteře nebo velkých kloubů, případně do akupunkturních bodů. „Aplikací malého množství oxidu uhličitého pod kůži dochází lokálně ke změnám látkové výměny a tím ke snížení bolesti, reflexně pak nastává uvolnění svalových kontraktur a rozšíření drobných cév. Tím dochází ke zlepšení prokrvení a zvýšení produkce některých faktorů, které stimulují hojivé procesy,“ vysvětluje primář rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Rudolf Ditmar s tím, že oxid uhličitý vzniká v těle i při metabolizmu přirozeně a jeho hladina je regulována. Plyn se po aplikaci injekcí, kterou vždy provádí lékař nebo sestra, velmi rychle vstřebá. „Pacient bezprostředně po aplikaci cítí v místě vpichu jemné mrazení, ale po delší době se na stejném místě rozlévá vlivem zvýšeného prokrvení příjemné teplo,“ popisuje léčebnou metodu primář Ditmar.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2589.html

Reklama