EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je úterý 22.10 a svátek má Sabina

Aktuality:


Nový přístroj Nemocnice Šumperk odhalí zelený zákal i u nejmenších dětí

22. 9. 2016 v 11:50 - Bezkontaktní tonometr Ora3G pořídila nemocnice pro své pacienty jako první zdravotnické zařízení v zemi a přišel ji na více než půl milionu korun.
FOTO: Nemocnice Šumperk
FOTO: Nemocnice Šumperk

Lékařům Nemocnice Šumperk pomáhá s odhalením zeleného zákalu nový přístroj.  Bezkontaktní tonometr Ora3G pořídila nemocnice pro své pacienty jako první zdravotnické zařízení v zemi a přišel ji na více než půl milionu korun. Nový tonometr je rychlejší, mnohem přesnější a umožňuje vyšetřit zrak i u těch nejmenších pacientů.
„Nově pořízený tonometr znamená pro naše oddělení výrazný pokrok. Zelený zákal teď můžeme léčit a diagnostikovat mnohem přesněji než doposud, což je u takové nemoci velmi zásadní,“ vysvětluje lékařka očního oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Renata Michálková s tím, že technologie nového přístroje je unikátní ve svém měření nitroočního tlaku v závislosti na biomechanických vlastnostech rohovky, což měření velice zpřesňuje.
Glaukom patří mezi oční onemocnění, která vedou k postupnému poškození zrakového nervu. Přesná příčina glaukomu není známá, riziko roste u pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem. „Pravidelné vyšetření očí je proto naprosto zásadní k zachycení zeleného zákalu a k předcházení nevratných změn. Glaukom nelze vyléčit, avšak postup onemocnění může být zpomalen vhodně zvolenou léčbou,“ upozorňuje lékařka Renata Michálková.
Zrádnost nemoci tkví podle oční doktorky zejména v tom, že lidé změny ve vidění nemusí zprvu vůbec registrovat. Často vysoký nitrooční tlak lékaři zachytí zcela náhodně například při předpisu korekce dioptrií. „Proto je tak důležité jednou za rok vyšetření zraku podstoupit, zejména pak u lidí starších 50 let,“ dodává.
Mezi hlavní příznaky onemocnění patří bolesti hlavy, bolesti očí nebo oka, zpravidla na té straně, kde bolí hlava. Mezi příznaky však patří i pocit na zvracení, vidění duhových kruhů kolem světel v noci či rozmazané vidění. Léčba zeleného zákalu je nejúčinnější v počátečních stadiích, kdy je hlavním cílem lékařů oddálit nebo zpomalit postup ztráty zraku. Protože jde o chronické onemocnění, je i léčba u většiny pacientů trvalá. Nejběžněji spočívá v pravidelném kapání očních kapek.  V některých případech se stabilizace nitroočního tlaku dosahuje laserem či operací.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2396.html

Reklama