Chrápání, nespavost anebo naopak nadměrná spavost. Důvody, proč lidé vyhledávají pomoc odborníků přes spánek, jsou různé.
Chrápání, nespavost anebo naopak nadměrná spavost. Důvody, proč lidé vyhledávají pomoc odborníků přes spánek, jsou různé. V plicní ambulanci Nemocnice Šumperk teď začal lékařům pomáhat s diagnostikou spánkových poruch nový přístroj SOMNO check micro. Pacienti díky němu ale nemusí trávit noc v nemocnici. Lékaři jim přístroj v hodnotě 36 tisíc korun zapůjčí domů, ze získaných dat pak následně vyhodnocují důvody spánkové poruchy.
„Obrovskou výhodou tohoto přístroje je fakt, že monitoruje spánek pacienta v domácím prostředí nebo tam, kde má klid a existuje tak předpoklad, že se tam i dobře vyspí. Vyšetření je pro pacienta pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku. Přístroj je navíc velmi pohodlný, takže spánek nijak nenarušuje," vysvětluje primář plicního oddělení MUDr. Pavel Mátl s tím, že pacient si před spaním sám připevní přístroj na zápěstí, podobně jako hodinky.
Jednou z nejnebezpečnějších spánkových poruch je syndrom spánkové apnoe, onemocnění, které sice souvisí se spánkem, následky ale přetrvávají i v bdělém stavu. Hlavním příznakem je zvýšená denní spavost především při monotónní činnosti a vznik mikrospánků. „Z nočních příznaků dominuje chrápání se zástavami dechu ve spánku, které vedou ke snížení okysličení krve a mohou být velmi nebezpečné,“ objasňuje primář s tím, že nový přístroj již odhalil dva případy těžké poruchy spánku.
Obrazem choroby je nejen chrápání spojené se zástavou dechu, ale také opakované noční probouzení (někdy doprovázené lapáním po dechu), neklidný spánek nebo noční pocení. Spánkovým apnoickým syndromem jsou ohroženi více muži než ženy, které si také často jako první všimnou, že se spánkem jejich partnera není něco v pořádku, a přesvědčí ho, aby se nechal vyšetřit. „Velká část lidí s poruchami dýchání ve spánku však pomoc odborníků nevyhledá. Takoví pacienti jsou pak docela zbytečně ohroženi nemocemi, především kardiovaskulárními, a trpí samozřejmě i kvalita jejich života," dodává MUDr. Mátl.
Lékaři s pomocí přístroje vyšetřili už deset pacientů. Lidé se mohou obracet v případě spánkových potíží přímo na plicní ambulanci Nemocnice Šumperk. Objednat se mohou také na telefonu
583 336 107.
Nový přístroj Nemocnice Šumperk odhalí příčinu chrápání i vážné poruchy spánku.
29. 6. 2016 v 14:20
FOTO: Nemocnice Šumperk
Reklama
Reklama
Komerční sdělení
Šumperk.info na Facebooku
Přidejte se k nám na facebooku.