Šumperk.info

polojasno polojasno, -9°C

Dnes je úterý 7.2 a svátek má Veronika

Aktuality:


Novorozenecké oddělení Šumperské nemocnice díky finančnímu prostředku NADACE AGEL získalo speciální přístroj k vyšetření sluchu novorozenců

7. 2. 2013 v 10:08 - Moderní přístroj, pomocí kterého mohou lékaři vyšetřovat sluch všech novorozenců, získalo díky NADACI AGEL Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Šumperk, která je členem skupiny AGEL. Přístroj Oticon v hodnotě 116 tisíc korun snímá otoakustické emise a slouží ke screeningovému vyšetření vrozených poruch sluchu. Šek v hodnotě 116 tisíc korun předaly primáři oddělení MUDr. Miroslavu Musílkovi a řediteli této nemocnice MUDr. Radanu Volnohradskému zástupkyně NADACE AGEL – předsedkyně správní rady Ing. Iveta Ostruszková, MBA, a členka dozorčí rady MUDr. Dana Polachová.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

Dítě vyšetřují zdravotníci vždy třetí až pátý den po porodu. „Vyšetření novorozence nijak neobtěžuje, pro optimální výsledek je důležité pouze, aby zůstalo v klidu. Samotné vyšetření je nebolestivé a spočívá v umístění malé sondy do zevního zvukovodu, kde se měří takzvané otoakustické emise. Jejich přítomnost znamená dobrou funkci vnitřního ucha. Vyšetření vyžaduje tiché prostředí a klidné dítě. Za takových podmínek trvá u jednoho ucha necelou minutu. Vyšetření odhalí naprostou většinu závažných vrozených poruch sluchu,“ vysvětluje princip přístroje primář MUDr. Miroslav Musílek s tím, že vyšetření umožňuje včasnou diagnostiku sluchových vad a případné zahájení sluchové rehabilitace, která je důležitá pro komunikační dovednosti dítěte a rozvoj řeči.
„Ne všechny děti se narodí se zdravým sluchem. Cílem screeningu je včasné odhalení sluchových vad. Nový přístroj nám udělal obrovskou radost. Rád bych touto cestou poděkoval NADACI AGEL,“ uvedl při předání šeku primář Musílek.
Podle členky dozorčí rady nadace MUDr. Dany Polachové bylo cílem tohoto daru přispět na zkvalitnění péče na novorozeneckém oddělení Šumperské nemocnice, které patří svými výsledky mezi nejlepší na Moravě. „Jsme rádi, že jsme mohli přispět na nákup právě tohoto důležitého přístroje, který slouží k vyšetření sluchu u novorozenců,“ uvedla při předání šeku MUDr. Polachová.
Podle statistik se sluchové vady objevují u šesti až 12 dětí z tisíce, přičemž jedno novorozeně z každé tisícovky dětí má velmi těžkou sluchovou vadu. Každý rok se v České republice narodí zhruba 80 neslyšících dětí. Díky včasné diagnostice mohou nedoslýchavé či neslyšící děti začít rozvíjet svou řeč. V dnešní době mají k dispozici širokou síť odborné péče a mnoho funkčních pomůcek pro usnadnění komunikace.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...ce-pomohla

Reklama