Šumperk.info

zataženo zataženo, 2°C

Dnes je pondělí 28.11 a svátek má René

Aktuality:


Nemocnice Šumperk se připojí k Světovému dni zraku! Nabídne bezplatné vyšetření na špičkovém přístroji

5. 10. 2017 v 14:10 - Zlobí vás v poslední době zrak nebo vás trápí nějaký oční problém? Pak neváhejte a přijďte do Nemocnice Šumperk, která se letos připojí k Světovému dni zraku.
FOTO: Nemocnice Šumperk
FOTO: Nemocnice Šumperk

Zlobí vás v poslední době zrak nebo vás trápí nějaký oční problém? Pak neváhejte a přijďte do Nemocnice Šumperk, která se letos připojí k Světovému dni zraku. Ve čtvrtek 12. října nabídne ve své oční ambulanci bezplatné vyšetření na novém, dosud nejpřesnějším bezkontaktním tonometru. Všechny zájemce vyšetří oční lékaři od 13.00 do 17.30 hodin zdarma a bez nutnosti předchozího objednání.
Světový den zraku každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace. Cílem kampaně je poukázat na skutečnost, že v boji proti ztrátě zraku je nejúčinnější prevence, včasná diagnostika a dostupná léčba. „Řada lidí dnes zraku ještě stále nevěnuje dostatečnou pozornost. Doufáme, že se alespoň někteří z nich rozhodnou naší akce využít a přijdou si nechat zrak zkontrolovat,“ vysvětluje, proč se nemocnice do akce zapojila, primářka očního oddělení MUDr. Renata Michálková.
Prevenci by lidé opravdu neměli zanedbávat. A nestačí ani běžná kontrola u praktického lékaře nebo v oční optice. Podle primářky Michálkové zajistí kvalitní komplexní vyšetření očí a očního pozadí pouze oční lékař. „Jenom ten může odhalit případné nálezy na oku a sítnici, které souvisí s celkovým zdravotním stavem. Na sítnici se totiž mohou projevit změny vlivem vysokého krevního tlaku, vlivem cukrovky, vlivem poruchy činnosti štítné žlázy a dalších celkových onemocnění,“ vysvětluje doktorka Michálková. A dodává, že na očích se mohou projevit i změny vlivem používání některých léků. Ty však zaznamená díky vyšetření na kvalitní přístrojové technologii pouze oční lékař.
Nemocné oči nebolí. A některé změny zraku mohou být už nevratné. Oční odborníci proto dnes doporučují pravidelné preventivní oční prohlídky lidem nad čtyřicet let. V dospělosti ohrožuje zrak především šedý zákal, riziko přitom stoupá právě s věkem. A mezi dospělou populací roste také výskyt onemocnění zeleným zákalem, takzvaným glaukomem. Je o to nebezpečnější, že v počáteční fázi nemá žádné příznaky a většina pacientů si ho ani nevšimne. K úplné slepotě pak může vést tzv. makulární degenerace, což je onemocnění oční sítnice spojené s nezdravým životním stylem a kouřením.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2580.html

Reklama