Šumperk.info

zataženo zataženo, 11°C

Dnes je pondělí 26.9 a svátek má Andrea

Aktuality:


Nemocnice Šumperk hledá ke svým pacientům nové dobrovolníky

6. 4. 2017 v 14:20 - Nemají sice lékařské vzdělání, přesto pomáhají s léčbou hospitalizovaných pacientů.
FOTO: Nemocnice Šumperk
FOTO: Nemocnice Šumperk

Nemají sice lékařské vzdělání, přesto pomáhají s léčbou hospitalizovaných pacientů. Řeč je o šesti dobrovolnících, kteří pravidelně docházejí za pacienty šumperské nemocnice. Často si s nimi jen povídají, hrají stolní hry nebo čtou z novin a knih. Všechny tyto aktivity přitom pomáhají zlepšit pacientům jejich náladu a potažmo tak i zdravotní stav. Nemocnice nyní hledá další dobrovolníky, kteří by se k této šestici připojili.
„Hledáme dobrovolníky, které baví práce s lidmi, mají chuť pomáhat a chtějí navíc získat nové zkušenosti. Hlavní náplní dobrovolníků je zpříjemnit volný čas pacientů. Mohou si s nimi povídat, číst knihy, realizovat různé aktivity, hrát stolní hry nebo je doprovázet na procházky,“ říká nemocniční kaplanka Mgr. Lenka Topolanová s tím, že dobrovolníci mohou samozřejmě přijít také sami s vlastním nápadem, jak zpestřit čas dlouhodobě hospitalizovaným pacientům.
Asi nejsilnější pocit osamělosti zažívají dlouhodobě hospitalizovaní pacienti. Právě ti nejvíc ocení, když si s nimi dobrovolníci přijdou jen tak popovídat nebo je vyslechnout.  „Vyslechnout si je, to je věc, která nepotřebuje zvláštního vzdělání či schopností. Když to zjednoduším, úkolem dobrovolníků je, aby si pacienti trochu „odpočinuli“ od své nemoci. Často tím obohatí nejen život nemocných, ale i ten svůj a to možná více, než jak by se mohlo na první pohled zdát,“ dodává Lenka Topolanová.
Dobrovolníkem může být každý, komu je víc než 18 let a chce ze své dobré vůle ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu pomáhat druhým. Dříve pomáhali v nemocnicích spíše studenti, dnes se stále častěji objevují mezi dobrovolníky i lidé v důchodu, kteří díky svým životním zkušenostem bývají velmi šikovnými společníky pacientů.
Za pacienty šumperské nemocnice dochází dobrovolníci už od roku 2011. Dobrovolníci krátí čas hospitalizovaných jak formou pravidelných zájmových činností, jako je zpívání, posilování paměti, či vymyšlením společných tvořivých aktivit, tak individuálními návštěvami s jednotlivými klienty, kde plní roli společníků či průvodců. Současně dobrovolníci pomáhají při organizování motivačních programů nebo pacienty doprovází na různé kulturní akce.
Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit na telefonním čísle 606 044 869 nebo e-mailu lenka.topolanova@nemocnicesumperk.cz.


Autor: Nemocnice Šumperk Zdroj: http://www.nemocnicesumperk.cz...-2504.html

Reklama