Šumperk.info

polojasno polojasno, -8°C

Dnes je úterý 7.2 a svátek má Veronika

Aktuality:


Bezplatná vyšetření na Dialýze Šumperk a v Šumperské nemocnici odhalí riziko onemocnění ledvin i zraku

7. 3. 2013 v 12:08 - Bezplatná vyšetření funkce ledvin a zraku nabídnou široké veřejnosti ve čtvrtek 14. března Dialýza Šumperk a Šumperská nemocnice, jež jsou členy skupiny AGEL. Od 9.00 do 17.00 hodin se budou moci zájemci nechat vyšetřit v nefrologické ambulanci Dialýzy Šumperk, kde orientačně zjistí, zda jim ledviny fungují správně. Na očním oddělení sousedící Šumperské nemocnice pak budou od 14.00 do 17.00 hodin probíhat bezplatná měření nitroočního tlaku, který je hlavním ukazatelem zvýšeného rizika onemocnění zeleným zákalem (glaukom). Akce se uskuteční v rámci mezinárodního Dne ledvin a Světového týdne glaukomu.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

Ledviny patří v lidském těle k těm nejdůležitějším orgánům. Bez jejich správné funkce může člověk snadno i zemřít. Pokud člověk onemocní a ledviny mu selžou, život se mu promění v sérii neustávajících návštěv nemocnice. „Pacienti s poruchou funkce ledvin musí buď několikrát týdně docházet na dialýzu, při níž se čistí krev od odpadních látek a vody, nebo si tuto léčbu provádějí sami doma při peritoneální neboli břišní dialýze. Onemocněním ledvin přitom trpí až desetina lidí v republice, řada osob však o něm nemá ani tušení, dokud se neobjeví závažnější komplikace,“ varuje primář Dialýzy Šumperk MUDr. Petr Schlemmer.
Pouze včasná diagnóza může pomoct výrazně oddálit nebo i předejít nutné dialýze či dokonce transplantaci ledvin. „Všem zájemcům zdarma v rámci Dne ledvin nabídneme základní skríningové vyšetření, na jehož základě posoudíme riziko onemocnění ledvin. Zájemcům například vyšetříme moč a změříme krevní tlak,“ doplňuje primář Petr Schlemmer. Součástí vyšetření bude i základní anamnéza. Výsledky sdělí lékaři pacientům přímo na místě. V případě pozitivního nálezu budou lidé objednáni k dalším vyšetřením do nefrologické ambulance Dialýzy Šumperk.
Velmi důležité vyšetření mohou lidé postoupit také na očním oddělení Šumperské nemocnice. Glaukomové onemocnění neboli zelený zákal může vést k vážnému poškození vidění i ztrátě zraku. Zákeřnost glaukomu spočívá v tom, že v počátcích o něm nemocný člověk vůbec neví a pomalu tak přichází o zrak.
Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak, a právě proto se oční lékaři v rámci akce zaměří především na jeho měření. „Pokud není nemocný včas vyšetřen lékařem, může si onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak. A to je pozdě, protože degenerativní změny na očním nervu jsou nezvratné,“ zdůrazňuje důležitost prevence primář očního oddělení MUDr. Ivan Schlemmer, bratr primáře Petr Schlemmera, s tím, že vyšetření nitroočního tlaku bezkontaktním tonometrem je rychlé a bezbolestné. Výsledek měření je
lékaři k dispozici ihned. „Lidé s podezřením na zelený zákal budou okamžitě objednáni k dalším vyšetřením a v případě pozitivního nálezu u nich bude co nejrychleji nasazena léčba,“ dodává primář.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...n-prevence

Reklama