EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je středa 23.10 a svátek má Teodor

Aktuality:


Zanedbání povinné výživy

9. 4. 2019 v 10:55 - ŠUMPERSKO - Policisté prověřují další dvě oznámení o neplacení výživného. 

Z trestného činu zanedbání povinné výživy jsou důvodně podezřelí dva muži z Hanušovicka. Prvnímu z nich, 26letému muži, byla rozsudkem Okresního soudu v Šumperku uložena povinnost přispívat na výživu nezletilého syna měsíčně částku 1 500 Kč. Tuto povinnost si však dotyčný od listopadu loňského roku do současné doby včas a řádně neplní. Jeho dluh na výživném se tak měl vyšplhat na 7 500 Kč.

Ze stejného trestného činu je důvodně podezřelý také 34letý muž, který od 1. prosince 2018 do současné doby taktéž řádně a včas nepřispívá na výživu svého nezletilého syna. Přitom by měl dle rozsudku Okresního soudu v Šumperku měsíčně k rukám matky přispívat částkou 1 800 Kč. Dluh na výživném se měl v tomto případě vyšplhat na 8 800 Kč.

V obou případech jsme ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Za tento trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit až roční trest odnětí svobody. Pokud se však prokáže, že se dotyčný plnění zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než 4 měsíce dopustí úmyslně, může strávit za mřížemi až dva roky. Vydá-li oprávněnou osobu nebezpečí nouze, může být dle trestního zákoníku potrestán až tříletým trestem odnětí svobody.

Od počátku letošního roku evidujeme v rámci šumperského územního odboru již 52 případů kvalifikovaných jako trestný čin zanedbání povinné výživy. V loňském roce jsme přijali celkem 167 takovýchto oznámení.


Autor: por. Mgr. Jiřina Vybíhalová  Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/c...08078.aspx

Reklama