EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je pondělí 25.3 a svátek má Marián

Aktuality:


Přibývá krádeží jízdních kol

16. 5. 2018 v 11:55 - ŠUMPERSKO - Nedejte šanci zlodějům! 

Od počátku letošního roku evidujeme na Šumpersku již 18 případů krádeží jízdních kol.

V pondělí 14. května 2018 oznámila policistům mladá žena, že ji neznámý pachatel připravil o dámské horské jízdní kolo značky Cross v hodnotě 7 000 Kč. Kolo si v pátek 11. května v 17. hodin uzamkla lankovým zámkem ke stojanu u vlakového nádraží v Mohelnici. O čtyři hodiny později tam své kolo již nenašla.

Další případ krádeže jízdních kol šetří policisté v Zábřehu. Ze společné kolárny panelového domu na ulici Kozinova „zmizela“ někdy v době od 11. do 14. května dvě pánská horská jízdní kola značek Merida a Ghost. V tomto případě vznikla odcizením kol jejich majiteli škoda přes sto tisíc korun.

V obou případech policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. V prvním případě pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí podle trestního zákoníku mimo jiné až dvouletý trest odnětí svobody. Ve druhém případě může být jeho pobyt za mřížemi ještě o tři roky delší.

Jak se účinně bránit proti krádežím jízdních kol?

 • O své jízdní kolo můžete přijít během několika vteřin, proto jej ani na chvíli nenechávejte neuzamčené.
 • Pro větší zabezpečení proti odcizení používejte kvalitnější zámky či alarmy na jízdní kola, případně využijte aplikaci GPS zabezpečení kola proti krádeži, označení kola neviditelným fixem či mikročipem apod.
 • Uzamykejte jízdní kolo na takových místech, kde nebude mít případný pachatel dostatek prostoru a času jej odcizit. Vybírejte místa s velkým pohybem osob, případně místa monitorována kamerovým systémem.
 • Při odstavení jízdního kola na ulici používejte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, sloup, stojan, atd.).
 • Vhodné je uzamknout jízdní kolo dvěma či více bezpečnostními zámky.
 • Jste-li ve společnosti dalších cyklistů, dávejte přednost fyzické přítomnosti jednoho z vás u odstavených a zabezpečených jízdních kol.
 • Jestliže uzamykáte více kol dohromady, uzamykejte je mezi sebou navzájem tak, ať jsou uzamčeny všechny jejich části.
 • Při odchodu od jízdního kola si s sebou vezměte cennější vybavení (tachometr, nasazovací svítilna, brašna s věcmi, apod.).
 • Jestliže ukládáte jízdní kolo ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří do objektu a stálé uzamčení společných prostor, i uzamčení jízdních kol v nich uložených.
 • Obdobné zásady uplatňujte při ukládání kol na balkónech, ve sklepech a sklepních kójích. Nepodceňujte zabezpečení všech stavebních otvorů, zejména dveří a oken.
 • Pro případ odcizení jízdního kola si poznamenejte jeho značku, výrobní číslo, barevné provedení, nápisy, vybavení a pořiďte si jeho fotodokumentaci. Policisty budou zajímat také různé markanty, jako rýhy, poškození apod.
 • Doporučujeme také pojištění jízdního kola proti krádeži.

Autor: por. Mgr. Jiřina Vybíhalová  Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/c...h-kol.aspx

Reklama