EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info

Místy slabý déšť Dnes 19°C

Občasný mírný déšť Zítra 17°C

Dnes je pondělí 20.5 a svátek má Zbyšek

Aktuality:


Podvodné jednání při nákupu přes internet

4. 12. 2018 v 09:19 - Šumperští policisté se zabývají dalším případem možného podvodného jednání při nákupu zboží přes internet.
Ilustrační foto (Pixabay.com)
Ilustrační foto (Pixabay.com)

Událost jim oznámila 38letá žena ze Šumperska, která si 25. listopadu na internetovém inzertním portálu vyhlédla inzerát nabízející prodej mobilního telefonu zn. iPhone 7 Plus za částku 7 000 Kč. Prostřednictvím e-mailové komunikace se s prodejcem domluvila na jeho koupi a ještě téhož dne přes internetové bankovnictví uhradila požadovanou částku. Do současné doby však objednaný telefon neobdržela, ani jí nebyly vráceny zaslané finanční prostředky a prodejce s ní přestal komunikovat.
Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Za tento trestný čin lze podle trestního zákoníku uložit až dvouletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Nakupování v prostředí internetových bazarů je mezi lidmi velmi oblíbené. Šetří čas, je pohodlné a nabízí velký výběr nejrůznějšího zboží za výhodné ceny. Toto prostředí ale zároveň vytváří živnou půdu různým podvodníkům.
Při nakupování na bazarech věnujte pozornost zejména níže uvedeným okolnostem:

  • Až nápadně nízká cena, často o třetinu až polovinu nižší, než je cena obvyklá.
  • Neautentické fotografie. Pokud máte pochybnosti, požádejte prodejce o fotografii s nějakým specifickým prvkem.
  • Prodejce odmítá osobní předání, i když jste ochotni si pro zboží přijet. Vymlouvá se, že je na služební cestě, v zahraničí nebo například v nemocnici.
  • Komunikuje velmi špatnou češtinou.
  • Pro zvýšení důvěryhodnosti prodejci posílají okopírované doklady, ty mohou být ale odcizené.
  • Prodejce nechce slyšet o zaslání zboží na dobírku, žádá o zálohu předem, dobití kreditu nebo zaslání na anonymní číslo účtu (produkt anonymní předplacené karty Blesk peněženka).
  • Pokud takovému prodejci zašlete peníze předem, odmítá poslat číslo zásilky, snaží se komunikaci protahovat nebo přestane komunikovat úplně.
  • Jestliže máte pochybnost, zda je prodejce solidní, pokuste se na jeho inzerát reagovat z jiného účtu, abyste zjistili, zda zboží nenabízí dalším případným zákazníkům.
  • Také předchozí reference o prodejci mnohé napoví.
  • Pro případ, že byste narazili na nepoctivého prodejce, mějte uchovánu veškerou komunikaci s ním.

Autor: por. Mgr. Jiřina Vybíhalová / - red -

Reklama