Šumperk.info

zataženo zataženo, -2°C

Dnes je středa 22.1 a svátek má Slavomír

Aktuality:


Americký voják opět "v akci"

16. 1. 2020 v 07:45 - ŠUMPERSKO - Při komunikaci s neznámými lidmi na sociálních sítích buďte obezřetní. 

Opětovně nabádáme převážně osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze!

Hanušovičtí policisté v tomto týdnu přijali oznámení o dalším podvodném jednání. Obrátila se na ně 53letá žena, z níž podvodník během necelého půl roku vylákal v přepočtu bezmála 200 tisíc korun. Neznámý pachatel, který se vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, požádal oznamovatelku o přátelství. Po poměrně krátké komunikaci, kdy si žena k podvodníkovi vybudovala citový vztah, jí napsal, že v Sýrii přišel k nějakému zlatu, k zlatým cihlám, které by jí rád zaslal, aby si je po jeho návratu z mise mohli případně společně užít. Následně ženu instruoval, aby komunikovala s přepravní společností a té uhradila platbu za přepravu a pojištění balíčku, což žena učinila. Objevil se ale háček. Zásilku zadrželi turečtí celníci a žena obdržela další e-mail, aby uhradila celní poplatky. Když na tento pokyn odmítla reagovat, podvodník se nevzdal a na své si přišel jiným způsobem. Požádal oznamovatelku, aby mu v této situaci opětovně pomohla a poslala mu peníze, aby si mohl vyřídit dovolenou a do Turecka si pro zlato sám zaletět. I v tomto případě mu poškozená vyhověla. Tím ale celá anabáze neskončila. Podvodník se nezdráhal požadovat zaslání dalších peněz, a to na právníka, protože měl být v Turecku zadržen, neboť u sebe neměl potřebné osobní doklady ani doklad k nabytému zlatu. Když ale žena obdržela další žádost o zaslání peněz, uvědomila si, že se zřejmě stala obětí podvodníka a její další kroky vedly na policejní stanici.

V této souvislosti opětovně nabádáme k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.

Abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu, dodržujte následující rady:

· dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu

· dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí

· protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky

· pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…

· bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu

· předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje

· své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců

· po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….

DŮLEŽITÉ!

· neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky

· nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později zneužity k vydírání


Autor: por. Mgr. Jiřina Vybíhalová  Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/c...-akci.aspx

Reklama