Šumperk.info

polojasno polojasno, 21°C

Dnes je pondělí 6.7 a slaví se † Jan Hus

Aktuality:


Václav Neckář oslaví se šumperským publikem 65 let na scéně

13. 10. 2019 v 13:10 - Dvouhodinový koncert legendy české pop music, který Václav Neckář pořádá ke svému 65. výročí na scéně, bude pro šumperské publikum v neděli 3. listopadu významnou kulturní událostí. Skladby jako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Lékořice, Chci Tě líbat, Kdo vchází do tvých snů a další zazní za doprovodu jeho skupiny Bacily a smyčcového kvarteta. Přijďte si poslechnout písně, které si oblíbily a znají generace Čechů.

Václava Neckáře není třeba dlouze představovat, protože má za sebou velmi pestrou muzikantskou kariéru, na které se střetával s nevšedními muzikanty a během které vznikaly české hudební skvosty. Narodil se do divadelní rodiny a již v dětství se začal věnovat herectví a hudbě. Za svoji hudební dráhu vytvořil nespočet hitů, desítky studiových alb, odjel tisíce koncertů a stal se bezpochyby jednou z největších hudebních ikon. „Pro řadu mladých hudebníků je velkou inspirací a i v současnosti patří jeho koncerty mezi silné hudební zážitky, uvádí produkční domu kultury Michaela Horáková.

Jako zpěvák zazářil Václav Neckář již v šedesátých letech nejprve v divadle Rokoko, kde vznikl i velký hit Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, který se stal později ústřední melodií pro kultovní český film Pelíšky. O pár let později byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids.

Jako herec se proslavil především rolí v oscarovém snímku Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky natočeném na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Ale zahrál si i hlavní role ve filmu Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům Jak básníci přicházejí o iluze, Páni kluci nebo Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Od sedmdesátých let natáčí a koncertuje se skupinou Bacily, kterou vede jeho bratr Jan Neckář. K jeho dvorním autorům patří kromě bratra Jana také Ota Petřina, Karel Svoboda, Petr Hapka nebo Petr Janda, o texty se mu starali například Zdeněk Rytíř či Michal Horáček.


Po roce 1989 a pádu železné opony založil se svým bratrem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, které vydalo výběr Časy se mění a účinkovali na něm kromě Vaška i jiní čeští interpreti, kteří se skupinou Bacily za léta jejich existence zpívali.

Díky hitu Půlnoční autorů Jaromíra Švejdíka a Dušana Neuwertha ze soundtracku k filmu Alois Nebel zažil nečekaný úspěšný návrat na vrchol hudebních žebříčků. Píseň také získala absolutní prvenství při slavnostním předávání cen Akademie populární hudby Anděl v kategoriích skladba a videoklip roku. Legenda české populární scény navíc vstoupila v roce 2012 do Síně slávy.

Na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily a smyčcovým kvartetem, který se uskuteční v neděli 3. listopadu od sedmi hodin večer, jsou k dispozici vstupenky v hodnotě 350, 400 a 450 korun. Více informací a online rezervace najdete na dksumperk.cz.Reklama