EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info
Dnes je úterý 22.10 a svátek má Sabina

Aktuality:


Olomoucký kraj potřebuje řemeslníky

17. 9. 2018 v 11:44 - Den řemesel přilákal v sobotu 15. září stovky návštěvníků. Pod heslem „Chyť se nás i ty“ jej uspořádala už počtvrté Střední škola železniční, technická a služeb ve spolupráci s Pars nova a. s. Záměrem bylo upozornit na potřebnost odborného vzdělání i dobré vyhlídky absolventů technických oborů.
FOTO: Šumperský Točák ožil Dnem řemesel.
FOTO: Šumperský Točák ožil Dnem řemesel.

„Firmy potřebují řemeslníky. Také společnost Pars nova by ráda přijala nové zaměstnance, ale kvalifikovaných odborníků je nedostatek,“ povzdechla si Lucie Novotná, personální ředitelka společnosti specializující se na výrobu, modernizace a opravy kolejových vozidel.
Zájem v Parsu mají zejména o absolventy oborů mechanik opravář kolejových vozidel, elektrikář – silnoproud, obráběč kovů, strojní mechanik a elektromechanik. Poptávka je také po mechanicích strojů a zařízení, kteří po třech letech studia získávají výuční list a ve čtvrtém ročníku skládají maturitní zkoušky. Všechny tyto obory lze navštěvovat na Střední škole železniční, technické a služeb.
„Největší problém teď máme se získáním lakýrníků. Požádali jsme školu o otevření jednoletého kombinovaného studia. Rádi uvolníme naše zaměstnance, aby si touto cestou rozšířili vzdělání,“ uvedla Novotná.
Od příštího roku škola otevře jednoleté kombinované studium oboru mechanik plynových zařízení. Přihlásit se mohou zájemci, kteří už mají výuční list v oboru instalatér.
„Jsme teprve třetí škola v republice, která obor nabízí. O jeho zavedení nás požádal Svaz plynařů a společnost Innogy. Vybrali nás na základě dobrých výsledků našich žáků, učňů. Tento obor bychom v dalším roce rádi otevřeli také jako tříletý,“ objasnila Irena Jonová, ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb.
Pestrost nabídky Dne řemesel příjemně překvapila návštěvníky šumperského Točáku, zvláště rodiče dětí, které v příštím roce opustí základní školu. „Lidé chtějí, aby jejich potomci nemuseli pracovat manuálně. Neuvědomují si, že dělat v kanceláři mnohdy vyčerpává víc. Své syny budu směřovat, aby si zvolili řemeslo, které je uživí a bude je těšit,“ svěřila se jedna z návštěvnic.
Mladí lidé si už během studií mohou přijít na slušné peníze. „Poskytujeme stipendia ve výši 1500 korun měsíčně žákům pěti učebních a jednoho maturitního oboru. Stipendistům hradíme v plné výši cenu obědů. Vedle toho dáváme až 55 korun na hodinu za produktivní činnost v rámci odborného výcviku,“ vysvětlila ředitelka Novotná.
Stipendia vyplácí také Olomoucký kraj žákům řady dalších učebních i studijních oborů. Bližší informace jsou uvedeny na sszts.cz.
„Jsem ráda, že se letošní ročník Dne řemesel vydařil. Naši dopolední přehlídku letos moderoval Hanny Firla, nositel Thálie a organizátor Šumperského majálesu. Určitě svým výkonem přispěl ke skvělé atmosféře. Rok od roku se rozrůstáme, zapojuje se stále více učitelů i žáků. Těší mě, že učitelé chápou, že jejich profese není obyčejným povoláním, ale posláním,“ usmívala se ředitelka Jonová.
Škola předvedla pestrou nabídku učebních i studijních oborů – strojírenských, stavebních i obchodních. Nechyběly ani šikovné ruce budoucích kadeřnic, které zkrášlily mnohé návštěvnice.
Akci ocenil také Jaromír Kříž, majitel firmy Merkur vyrábějící slavné stavebnice a propagující technickou tvořivost i ve spolupráci s britskou BBC, který na pozvání ředitelky představil své produkty návštěvníkům. „Potřebujeme mladé lidi motivovat, aby se o techniku zajímali. Pokud nebude dostatek kvalifikovaných pracovníků, dopadne to s naší společností špatně,“ varuje zachránce tradiční české firmy.


Autor: Vladimíra Krejčí

Reklama