Šumperk.info

zataženo zataženo, 2°C

Dnes je pondělí 28.11 a svátek má René

Aktuality:


Na šumperský festival Horování zavítá první Češka, která zdolala nejvyšší hory světa

14. 11. 2022 v 19:25

Devětadvacátý ročník oblíbeného festivalu Horování, který je tradičním setkáním horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů, přenese návštěvníky v sobotu 26. listopadu na impozantní místa naší planety.

„Za historii svého trvání prošel mnoha proměnami. Stále však zůstává věrný svému názvu ve dvou smyslech slova. Tím prvním je obdiv, úcta a láska k horám přenesená do filmů, fotografií, besed, knih i hudby. V druhém smyslu jde o význam horovat pro krásu, pohyb v přírodě, místo, kde žijeme i lidskou pospolitost. Festival má v Šumperku letitou tradici, je následovníkem přehlídky Hory sestoupily, u jejíhož zrodu stál legendární horolezec a dobrodruh Miroslav Šmíd,“ uvedla jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.

Filmová přehlídka spojená s besedami každoročně nabízí to nejlepší z produkce filmařů, horolezců i fotografů, kteří žijí nebo se rádi vracejí do Jeseníků. Současně láká i zajímavé hosty z jiných krajů, kteří dokážou zachytit krásu míst z celého světa objektivem fotoaparátu, kamery, prostřednictvím svých aktivit a tvorby. Každý rok navštěvují festival stovky lidí z celé republiky.

„Velice nás těší, že do Šumperka přijala pozvání horolezkyně Klára Kolouchová. Ta je první Češkou, které se podařilo zdolat všechny tři nejvyšší hory na Zemi - Mount Everest (8848 m. n. m.), K2 (8611 m. n. m.) a Kančendžengu (8586 m. n. m.). Jednou z hlavních hvězd festivalu letos bude známá meteoroložka Alena Zárybnická. Tu mají v nebývalé úctě všichni horolezci, kterým její předpovědi pomáhají při plánování expedic. Dále na festival zavítá Josef Morávek, rodák ze Zábřeha na Moravě, jež je jedním z našich nejznámějších horolezců, kteří se vydávají na osmitisícovky a zároveň patří k nevelké skupině špičkových horských vůdců, kteří mohou doprovázet odvážlivce v horách celého světa. Promítne své zážitky z různých koutů světa pod názvem Rok horského vůdce,“ prozradila produkční domu kultury Michaela Horáková.

Během večera bude promítnut i celosvětově oceňovaný prestižní snímek Everest – najťažšia cesta od slovenského režiséra, scénáristy a cestovatele Pavola Barabáše. Výstava výjimečných fotografií, které vznikají nejčastěji brzy ráno nebo naopak při soumraku na těch nejkrásnějších místech v Jeseníkách, bude zkrášlovat foyer domu kultury. Jejich autor Jiří Pitrýs Hejtmánek je člen Horské služby Jeseníky a současně nadšený fotograf. Celkovou atmosféru festivalu svými hudebními vystoupeními podpoří šumperská kapela AG4.

Také letošní ročník Horování doprovodí v sobotu od deváté dopolední lezení na umělé stěně pro děti a mládež na Střední odborné škole Šumperk. Tomu bude o den dříve od 17 hodin ve zdejší tělocvičně předcházet promítání nejlepších filmů z Expediční kamery s Himalájskou tématikou za symbolické vstupné padesát korun.

Vstupenky na hlavní program festivalu, který začíná od 16 hodin v Domě kultury Šumperk, zakoupíte v předprodeji za 150 Kč, v den akce podraží o padesát korun, pro děti do 6 let je celý program zdarma. Více informací o programu získáte na www.dksumperk.cz a www.stenaspk.cz.


Autor: Dům kultruy Šumperk Zdroj: https://www.dksumperk.cz/na-su...hory-sveta

Reklama