Dále se Šumperku představí kytarista a skladatel s mississippskými kořeny Zac Harmon, bývalý člen prominentního amerického bluesrockového bratrského tria Trampled Under FootNick Schnebelen, nejlepší britská bluesová zpěvačka roku 2013 Bex Marshall, fenomenální polský harmonikář a zpěvák Slawek Wierzcholskinebo Mr. Sipp, čerstvýobjevamerické bluesové scény, nazývaný také The Mississippi Blues Child.
Slawek Wierzcholski, který vystoupí vedle Jonnyho Langa první hlavní večer 16. listopadu, je dnes jedním z těch, kteří polskému blues udávají směr. “Jeho kapelu Nocna zmiana bluesa jsem viděl poprvé někdy koncem osmdesátých let v pražské Malostranské besedě - nikdo z nás je tehdy neznal. Jejich elpíčko se pak ale na dlouhou dobu stalo jednou z mých nejoblíbenějších bluesových desek. O pár let později jsem s překvapením zjistil, jaká je na tamější scéně Slawek obrovská a respektovaná hvězda,” vzpomíná dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr. Americký bluesrockový kytarista Nick Schnebelen, který zahraje také v první večer, je držitelem mnoha bluesových cen - například v roce 2014 Nejlepší formace a nejlepší deska v cenách Blues Music Awards nebo v roce 2008 cena Albert King Award pro nejlepšího kytaristu. Během druhého hlavního festivalového večera 17. listopadu doplní trio harmonikářů Blues Harp Explosion britská zpěvačka a velmi energická hráčka na resofonickou kytaru Bex Marshall. “Její styl je srovnáván s Bonnie Raitt, po pěvecké stránce se hovoří o její podobnosti s Janis Joplin,” doplňuje Ondřej Bezr. Letos do Šumperka zavítá také člen slavného tria Medeski, Martin & Wood, americký varhaník John Medeski, se svojí formací John Medeski´s Mad Skillet. Jejími členy jsou také hráč na suzafon Kirk Joseph, bubeník Terence Higgins a kytarista Will Bernard. Poprvé svoji divokou směs jazzu, blues i psychedelického rocku s neworleánskou rytmikou formace předvedla naživo v roce 2015 právě v New Orleans. “Terence a Kirk jsou skvělá rytmická sekce. Mají v sobě hudební tradici New Orleans, ale zároveň jsou vždy připraveni jít novým směrem a experimentovat,” říká na adresu svých spoluhráčů John Medeski.
Nabitý páteční večer doplní americký kytarista a skladatel Zac Harmon, který velkou část života spolupracoval v Los Angeles s dlouhou řadou tamních muzikantů a přičichl i k filmové hudbě. “Věnoval se různým druhům hudby, vždy ale toužil postavit se „na bluesové nohy“. To se mu povedlo v roce 2002, kdy debutoval živým albem Live At Babe & Ricky´s Inn. Syrová nahrávka, na které se propojuje originální skladatelský rukopis s mississippským cítěním a elektrizujícím chicagským zvukem vybudovala v bluesových kruzích Harmonovi značné renomé a otevřela mu dveře do nejlepších klubů i na pódia hlavních festivalů,” říká Ondřej Bezr.
Písničkáře Erica Bibba v roli hlavní hvězdy třetího večera v sobotu 18. listopadu doplní Mr. Sipp. “Do povědomí veřejnosti jej dostalo vítězství v kategorii nejlepšího alba nového umělce v nejprestižnějších žánrových cenách Blues Music Awards, jehož dosáhl za druhé album The Mississippi Blues Child,” popisuje Ondřej Bezr. Hudebník, jehož styl tvaroval odkaz starých mistrů z Mississippi a B. B. Kinga, stejně jako americký gospel, si zahrál menší roli kytaristy v biografickém filmu o Jamesi Brownovi Get On Up v produkci Micka Jaggera.
Třetí večer také spojí své síly australský písničkář Hugo Race a italský harmonikář Michelangelo Russo. Naživo představí desku John Lee Hooker´s World Today s více či méně známými písněmi bluesmana Johna Lee Hookera. “Mnohé možná zaskočí, jak se k hudbě Hookera dvojice postavila: halucinogenní zvuky zasmyčkovaných kytar i harmonik, zdelayovaný zpěv, nejrůznější industriálně i ambientně znějící ruchy, ale přitom kdesi hluboko ten typický hookerovský nepřerušitelný tah „nekonečného boogie“... to charakterizuje jejich pojetí,” uzavírá Ondřej Bezr.
Program Blues Alive zahrne nejen tyto hlavní koncerty, ale i tématické odpoledne s rodinnými kapelami (Petra Börnerová Trio, Jan Martinek, Lukáš Martinek & Jan Martinek Jr., Nechte zpívat Mišíky), odpolední koncert v H - Clubu (Hot Tamales Trio, Vince Agwada Trio), jamy ve foyer Domu kultury i v klubech v Šumperku.
Vstupenky na Blues Alive 2017 jsou již nyní v prodeji na festivalovém webu www.bluesalive.cz a v pokladně Domu kultury Šumperk.