V pátek 23. února 2018 byly ve Vítkově, rodném městě Jana Zajíce, slavnostně uděleny Ceny Jana Zajíce talentovaným mladým osobnostem tohoto městečka v opavském okrese. Cena byla udělena ve dvou kategoriích. Cenu v první kategorii žáků do 15 let získal Vítězslav Jahn z nedaleké Melče, jenž exceloval v Soutěži mladých mediálních talentů, předsedá Ekotýmu na základní škole v Melči a je aktivní v práci v melčské farnosti. V druhé kategorii získal ocenění Gabriel Pisani zejména za úspěchy ve filozoficko-esejistické soutěži a za postup do mezinárodního kola v Rotterdamu na téma „Nebojme se myslet“. Slavnostního podvečera se vedle bratra a sestry Jana Zajíce, zástupců Senátu PČR a Moravskoslezského kraje zúčastnil místostarosta města Šumperka Jan Přichystal a také zástupce ředitele VOŠ a SPŠ Šumperk Roman Unzeitig. Samotnému předávání cen předcházelo pietní setkání u hrobu Jana Zajíce na Vítkovském hřbitově s položením kytic. Také v Šumperku se uskutečnila pietní vzpomínka. Studenti VOŠ a SPŠ Šumperk se v dopoledních hodinách shromáždili u busty Jana Zajíce u budovy školy.
Jan zajíc se narodil v roce 1950 ve Vítkově. V době událostí tzv. Pražského jara v roce 1968 studoval šumperskou „průmyslovku“. V únoru roku 1969 se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní č. 2, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí v Praze.
Před třemi lety studenti Gymnázia Šumperk a VOŠ a SPŠ Šumperk ve spolupráci s Občanským sdružením PANT vytvořili u příležitosti tohoto výročí putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce.