Šumperk.info

oblačno oblačno, -3°C

Dnes je sobota 25.1 a svátek má Miloš

Aktuality:


V rámci Dnů evropského dědictví se návštěvníkům otevřely brány šumperských památek

17. 9. 2012 v 15:52 - Dny evropského dědictví (EHD) zahájila koncertem v pátek 7. září vynikající ukrajinská sopranistka Tatiana Teslia, kterou doprovázel pianista Martin Hroch. V sobotu 8. září byla na obchodní akademii v Šumperku slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná šumperskému rodákovi a odbojáři 2. světové války Romanu Karlu Scholzovi a tentýž den se od 9 hodin návštěvníkům otevřely brány všech významných památek v Šumperku. V neděli mohli zájemci absolvovat večerní procházkový okruh městem s průvodcem v kostýmu.
FOTO: sumperk.cz - EHD 2012 plakát A2 tisk
FOTO: sumperk.cz - EHD 2012 plakát A2 tisk

Za šumperskými památkami se v letošním roce vydalo dohromady 3380 osob. „Na radniční věž vystoupalo 527 lidí. Prohlídku Geschaderova domu, jeho arkád a půdních prostor s komentářem průvodce a expozici Čarodějnické procesy v jeho sklepeních si nenechalo ujít 698 návštěvníků. Kostel Zvěstování Panny Marie, jeho kryptu i zvonici, si za hudebního doprovodu žáků Základní umělecké školy Šumperk prohlédlo 842 lidí. Kostel sv. Jana křtitele, jeho interiéry, přízemí věže a bývalou městskou pokladnici obdivovalo 181 osob. Do kostela sv. Barbory s výpravnými freskami Ignáce Oderlického zavítalo 116 lidí. Dominikánský klášter s odborným výkladem kunsthistoričky Vlastivědného muzea v Šumperku dr. Mileny Filipové navštívilo 168 lidí a bývalý Žerotínský zámek s komentářem historika Drahomíra Polácha si přišlo prohlédnout 189 osob. Výstavy a expozice Vlastivědného muzea v Pavlínině dvoře shlédlo 198 lidí,“ informoval Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů.

Návštěvníci EHD si také mohli prohlédnout stálou expozici v Muzeu silnic ve Vikýřovicích s názvem „Via Est Vita – Silnice je život“ a výstavu „Co voda vzala a dala“. Ve Státním okresním archivu Šumperk byla pořádána výstava s názvem „Údolí Desné na pohlednicích a v kronikách.

V sobotu 8. září byla na Obchodní akademii v Šumperku slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná šumperskému rodákovi, organizátorovi protinacistického odboje, básníkovi a knězi Romanu Karlu Scholzovi. O jeho životě a literárních dílech pohovořili historik Walter Exler a Ludvík Václavek, profesor na filozofické fakultě UP. Samotného odhalení pamětní desky se ujal amatérský historik a rodák z Vikýřovic Gerhard Wanitschek. Výstavu věnovanou R. K. Scholzovi bylo možné shlédnout ve foyer Obchodní akademie a v kostele Zvěstování Panny Marie.

„Letošní novinkou byly pro návštěvníky EHD večerní prohlídkové okruhy s průvodkyněmi v kostýmech. Zájemci měli možnost projít si s průvodkyní oděné do šatů v renesančním stylu a s loučí v ruce historické jádro města a dozvědět se tak něco o dějinách města Šumperka,“ informoval Vondruška. Tyto zajímavé procházkové okruhy si v letošním roce nenechalo ujít 107 návštěvníků.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: http://www.sumperk.cz/cs/obcan...matek.html

Reklama