Šumperk.info

zataženo zataženo, 16°C

Dnes je pátek 29.9 a svátek má Michal

Aktuality:


V Jiráskových sadech bude obnoveno pietní místo

19. 9. 2023 v 01:25 - Pietní místo v Jiráskových sadech připomínající oběti 1. světové války se vrací na původní místo. Jeho slavnostní znovuodhalení proběhne za účasti vedení města a zástupců Armády ČR ve středu 27. září v 10 hodin.
FOTO: sumperk.cz
FOTO: sumperk.cz

Celá Evropa si připomíná 105 let od konce první světové války, v níž nalezlo smrt deset milionů vojáků. Rovněž Šumperk byl v letech 1914 až 1918 zasažen válečnými útrapami a jeho obyvatelé, příslušníci 13. zeměbraneckého pěšího pluku a 93. pěšího pluku, rukovali na mnohá bojiště. V bezpočtu polních hřbitovů bitevních plání byli pochováni 274 padlí vojáci a důstojníci obou pluků šumperské posádky.

Jejich hrdinství pozůstalí a spoluobčané uctili symbolickým památníkem, který byl vyhotoven podle návrhu architekta Georga Bergera a umístěn na čestném místě v městském parku (tehdy byl pojmenován Schillerpark). Odhalen byl 30. září 1923 a tvořil ho kamenný monolit vytěžený v městském lese. Po roce 1945 byl několikatunový blok památníku stržen, na místě rozlámán a některé jeho části byly odvezeny neznámo kam. Na místě zůstala jen změť původních kamenných podpěr, jež v současnosti tvoří jeho viditelné torzo. Místo a jeho význam pro Šumperk tak záměrně načas upadly do zapomnění.

Revitalizace Jiráskových sadů v roce 2015 toto významné místo zachovala a díky spolupráci žáků a učitelů zdejší „průmyslovky“ s městem bude „oživeno“ pamětní tabulkou. Zváni jsou všichni občané a zájemci o historii Šumperka.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...misto.html

Reklama