Profesí veterinární lékař a od mládí nadšený hudebník Jiří Sedláček přišel do Šumperka vyzbrojen už mnohými hudebními zkušenostmi. Začal na gymnáziu v Přerově, samozřejmě ne jen s jazzem, hrával také s dechovkami a s cimbálkou. Výlučně jazzu se věnoval od svých vysokoškolských studií na veterině v Brně. Ve stejném souboru hrával na piano Luděk Švábenský, na kytaru Luděk Kummer, známý později z orchestru Karla Gotta. A když o prázdninách hrávali ve Zlíně (tehdy Gottwaldov), jezdil tam z Malenovic zkoušet svůj um na klarinet tehdy ještě zcela neznámý mladík Felix Slováček.Po svém příchodu do Šumperka v roce 1962 se hned přidal k partě nadšenců, kteří pěstovali jazz v tehdejším závodním klubu 1.pětiletky. A když se v roce 1967 potkal s kapelou Rytmus 57 z Loučné nad Desnou, našel tam mladé muzikanty, kteří usilovali o stejný hudební styl. Brzy se stal nejen členem bandu, ale také aranžérem a respektovaným uměleckým vedoucím. Pod jeho vedením orchestr v krátké době získal první úspěchy. V roce 1968 se akreditoval – již pod názvem Old Time Jazzband Loučná nad Desnou - na prestižní Československý amatérský jazzový festival (ČAJF) v Přerově. Po úspěchu na tomto festivalu přichází mnohá pozvání k rozhlasovým i televizním vystoupením, k účasti na dalších festivalech. V roce 1971 si Old Time Jazzband z ČAJF Přerov odváží titul Národní třída, o rok později titul Evropská třída. V roce 1973 natáčí svůj příspěvek na LP Československý amatérský tradiční jazz a ve svém žánru se řadí mezi přední hudební tělesa. Na ČAJF je pravidelným hostem, v roce 1980 získává na jazzovém festivalu v Kroměříži cenu časopisu Melodie pro nejlepší orchestr. Koncertuje s Traditional Jazz Studiem Pavla Smetáčka a dalšími předními orchestry. Největším zahraničním úspěchem je účast na mezinárodním jazzovém festivalu ve Španělském San Sebastianu v roce 1983, kde OTJB získává třetí místo v amatérské časti soutěže.
Od počátku svého působení v Old Time Jazzbandu Jiří Sedláček pro svůj orchestr velmi citlivě a pečlivě aranžoval především jazzové skladby, nicméně občas pro pobavení muzikantů i publika neváhal sáhnout i po odlišném žánru. S novinkami do repertoáru kapely přicházel neustále vlastně až do současnosti, jeho notový archív ke konci roku 2024 se zastavil na počtu 579 položek. Některé z písniček jsou stálicemi, jiné již byly v repertoáru kapely nahrazeny. Všechny skladby ale posluchači přijímali s radostí, která z hudby tohoto žánru vyzařovala.
Vzpomínka na Jiřího Sedláčka by nebyla úplná, pokud nezmíním jeho působení na mladé muzikanty. Věnoval velkou péči hudebníkům se zájmen o tradiční jazz. Své zkušenosti ochotně a trpělivě předával mladým hudebníkům nejen v Šumperku, ale také např. ve Velkých Losinách, v Jeseníku, v Králíkách. Pokud bylo třeba, zaskočil za chybějící muzikanty. A když potřebovala jeho kapela, věděl, kam se obrátit o muzikantskou výpomoc.
Nezapomenutelné je také jeho několikaleté působení v orchestru Swing Q Rudy Rottera, se kterým pravidelně hrávali v H-klubu a později v hotelu Grand.
Za své zásluhy na poli hudby převzal Jiří Sedláček mnohá ocenění. V roce 2006 získal Cenu města Šumperka za kulturu, v roce 2016 Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Svou pílí, pracovitostí i trpělivým přístupem se stal uznávanou autoritou mezi hudebníky i mezi posluchači swingu a tradičního jazzu.
Zdeňka Daňková