Šumperk.info

zataženo zataženo, 17°C

Dnes je neděle 19.5 a svátek má Ivo

Aktuality:


Studenti průmyslovky připravili v senátu výstavu o Janu Zajícovi

17. 3. 2023 v 13:35 - Vernisáž výstavy s názvem Jan Zajíc – Nečinnost ubíjí, byla zahájena ve čtvrtek 16. března v Senátu Parlamentu České republiky. Expozici připravili žáci průmyslového a grafického designu Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Šumperk.

5Žáci výtvarných oborů školy vystavují díla, která jsou inspirována básněmi Jana Zajíce, který se upálil na protest proti okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy. K vidění jsou nejen ilustrace, ale i návrhy modelů pietních míst pro šumperská prostranství k poctě Jana Zajíce a návrhy ocenění za jeho statečnost a odhodlání.

Vernisáže se kromě žáků a učitelů školy zúčastnili senátor a starosta města Šumperka Miroslav Adámek, pod jehož záštitou se výstava koná, šumperští místostarostové Eva Kostecká, Karel Hošek a radní Valerie Hrubá, ředitel VOŠ a SPŠ Šumperk Ondřej Šanovec, starosta města Vítkov Jakub Cihlář i zástupci rodiny Jana Zajíce.

Tehdejší student šumperské průmyslovky, odjel 25. února 1969 se svými spolužáky do Prahy. Zde si koupil kyselinu, několik lahví benzinového čističe a pastu na parkety, jíž si na toaletě potřel celé tělo. Svým průvodcům předal dopisy na rozloučenou a rozešel se s nimi.

Asi v půl druhé odpoledne zašel do průjezdu domu č. 39 na Václavském náměstí. Zde vypil kyselinu, polil se čistícím prostředkem a zapálil se. Z průjezdu se mu však nepodařilo vyběhnout, po několika krocích upadl a na místě zemřel.

Na Jana Zajíce město Šumperk nikdy nezapomnělo. Na budově průmyslové školy, kde Jan Zajíc studoval, je umístěna pamětní deska, jejímž autorem je jeden z nejznámějších českých sochařů 2. poloviny minulého století Olbram Zoubek. Zde se také každoročně konají pietní akce za účasti vedení města.

Janu Zajíci bylo in memoriam uděleno v roce 1992 čestné občanství města Šumperka. Po studentovi bylo také pojmenováno náměstí v areálu bývalých kasáren.

02

01


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...icovi.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama