Šumperk.info

oblačno oblačno, 25°C

Dnes je pátek 19.7 a svátek má Čeněk

Aktuality:


Starosta města ocenil statečné zachránce

14. 3. 2024 v 10:05 - Ve středu 13. března 2024 se starosta města Šumperka Miroslav Adámek a místostarostka Eva Kostecká setkali s mladými hrdiny, kteří prokázali mimořádnou odvahu a bez váhání přispěchali na pomoc spoluobčanům v nesnázích. Čestné uznání starosty bylo uděleno Samuelu a Ivanu Čipčalovým a Renatě Marcele Giňové. Rovněž bylo předáno ocenění také Adéle Kašparové za záchranu topícího se muže.
FOTO: sumperk.cz
FOTO: sumperk.cz

Toto a podobná setkání představují příležitost poděkovat těm, kteří se neváhají zapojit a prokázat odvahu, když je to nejvíce potřeba. „Tyto příklady nezištnosti a všímavosti mohou být ukázkou pro nás všechny a připomínkou, že solidarita a odvaha mají své nezastupitelné místo v našich životech,“ říká starosta města.

V listopadu loňského roku si trojice žáků ze ZŠ Šumperk, Dr. E. Beneše 1, a ze SŠ, ZŠ a MŠ Šumperk Hanácká 3, všimla muže před školou „Jednička“, který je zraněný na hlavě a silně krvácí. Duchapřítomně mu poskytli první pomoc, zavolali zdravotnickou záchranou službu a do příjezdu sanitky o něj pečovali. Samuel a Ivan Čipčalovi a Renata Marcela Giňová převzali od starosty čestní uznání za poskytnutí první pomoci a z rukou místostarostky drobné dárky.

Adéla Kašparová se zasloužila o záchranu muže, který se 12. února 2024 topil v rybníku Benátky. Z okna svého bytu si všimla, že do vody spadl muž a prvně si myslela, že se jedná o jednoho z rybářů. „Poměrně dlouhou dobu byl ve vodě bez známek snahy dostat se ven, proto jsem se rozhodla jednat,“ říká zachránkyně Adéla Kašparová. Skočila do ledové vody a muže se jí podařilo dostat nad hladinu. S vytažením na břeh jí již pomohla přivolaná hlídka Městské policie Šumperk. „Policistům se pak muže v bezvědomí podařilo resuscitovat a předat do péče záchranné služby,“ popisuje Martin Urbánek, člen sboru městských strážníků.

Bohužel ne vždy končí tyto události šťastně a musíme se také vyrovnat s tragickými událostmi, které nám připomínají, jak křehký život je. S hlubokým zármutkem vzpomínáme na tragédii z 12. března 2024, kdy v centru Šumperka zemřela cyklistka na následky dopravní nehody. „Tento smutný případ připomíná, že klíčovým prvkem bezpečnosti při jízdě na kole je především dodržování všech předpisů a nošení helmy,“ zdůrazňují policisté.

Ačkoliv byly v tomto případě nakonec všechny snahy marné, okamžitě se při vzniku této události našlo nemálo občanů, kteří neváhali těžce zraněné cyklistice poskytnout první pomoc. „Apelujeme na všechny, aby v mezních situacích nebyli lhostejní a nezapomínali na význam první pomoci, ať už osobním zásahem nebo alespoň zavoláním zdravotníků. Vaše odvaha a iniciativa mohou zachraňovat životy,“ uzavírá starosta.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...rance.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama