Šumperk.info
Dnes je čtvrtek 14.11 a svátek má Sáva

Aktuality:


Průvodci se na Dny evropského dědictví převléknou do historických kostýmů

31. 8. 2012 v 14:08 - Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days), které pořádá město Šumperk a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se v letošním roce uskuteční ve dnech 7. až 9. září. Na obchodní akademii bude odhalena pamětní deska slavnému rodákovi Romanu Karlu Scholzovi. Historické památky a objekty, které nejsou běžně přístupné, otevřou své brány pro širokou veřejnost.
FOTO: sumperk.cz - DSCF6234
FOTO: sumperk.cz - DSCF6234

EHD zahájí koncertem v pátek 7. září v 19 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie sopranistka Tatiana Teslia, kterou bude doprovázet klavírista Martin Hroch. „Ve vybraných památkách vystoupí se svým programem žáci základní umělecké školy Šumperk,“ řekl k EHD referent oddělení kultury a vnějších vztahů Bohuslav Vondruška.

V sobotu 8. září od 9 do 17 hodin se mohou návštěvníci EHD podívat do několika církevních objektů. Při prohlídce kostela Zvěstování Panny Marie budou mít příležitost nahlédnout i do krypty a od 17. hodin zde proběhne mše za významného šumperského rodáka R.K. Scholze. Kostel sv. Barbory nabízí prohlídku lodi kostela a fresek I. Oderlického a kostel sv. Jana Křtitele prohlídku interiéru včetně bývalé pokladnice ve věži. Dominikánským klášterem provede zájemce kunsthistorička M. Filipová a bývalým žerotínským zámkem kunsthistorik
D. Polách. Návštěvníci EHD mají možnost shlédnout také řadu výstav a expozic. V Geschaderově domě proběhne expozice „Čarodějnické procesy“, v Pavlínině dvoře výstavy a expozice Vlastivědného muzea v Šumperku, Muzeum silnic nabízí expozici „Co voda vzala a dala“ a Státní okresní archiv výstavu „Údolí Desné na pohlednicích a v kronikách“. V rámci EHD se mohou návštěvníci podívat s průvodcem do prostor radnice a vystoupat na radniční vyhlídkovou věž.

V sobotu 8. září v 10 hodin bude na obchodní akademii v Šumperku odhalena pamětní deska věnovaná šumperskému rodákovi, docentovi teologie, filozofie a organizátorovi protinacistického odboje R. K. Scholzovi. „Při této příležitosti se koná v prostorách obchodní akademie vernisáž o R. K. Scholzovi, která bude po odhalení pamětní desky převezena do kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku,“ informoval Vondruška.

Možnost nahlédnout do interiéru a krypty kostela Zvěstování Panny Marie, podívat se na expozici „Čarodějnické procesy“ v Geschaderově domě a vystoupat na věž šumperské radnice mají návštěvníci i v neděli 9. září od 9 do 15 hodin. V nedělní podvečer mohou absolvovat večerní prohlídkové okruhy městem. „Tematický okruh nese název Procházka ze 13. do 21. století a její historický ráz podtrhnou průvodci v dobových kostýmech,“ upozornil na zajímavost letošních EHD Vondruška. Procházkové okruhy začínají v 19, 20 a 21 hodin v informačním centru u průvodců na šumperské radnici.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: http://www.sumperk.cz/cs/obcan...stymu.html

Reklama