ISSŘ vykazuje fatální nedostatky, které znemožňují řádné vedení řízení. Z toho důvodu prakticky nelze zpracovávat podání došlá od července 2024. Nefunkčnost ISSŘ je opakovaně hlášena MMR, bohužel zatím bez efektivního řešení.
Skutečnost, že nový systém ISSŘ momentálně paralyzoval stavební úřad a další dotčené odbory, však neznamená, že zaměstnanci městského úřadu nemohou pracovat. Do 30. června jsme obdrželi stovky podání (jen za červen to bylo 680 žádostí, což je 5krát více než v červnu 2023), které lze řešit dle starého stavebního zákona. Touto agendou jsou všichni dotčení úředníci enormně vytíženi.
S ohledem na všechny skutečnosti, s nimiž se stavební úřad potýká (nefunkční digitalizace, velké množství nekompletních nebo nesprávně podaných žádostí, obrovský objem žádostí o informace apod.), odhadujeme zdržení ve stavebních řízení dle náročnosti v řádu i 8 a více měsíců.
Omlouváme se proto za případné komplikace, které nejsou způsobeny naším jednáním. Spoléháme, že Ministerstvo pro místní rozvoj, nebo Vláda ČR, situaci brzy vyřeší. Jsme připraveni být maximálně nápomocni a očekáváme jejich pokyny.
TEXT PROHLÁŠENÍ:
Vážení občané, stavebníci, investoři a zmocněnci,
v reakci na Vaše množící se dotazy týkající se stavu Vašich stavebních záměrů Vás bohužel musíme informovat, že stavební úřad odboru výstavby Městského úřadu Šumperk nemůže využívat nový informační systém stavebního řízení (dále ISSŘ), který spustilo Ministerstvo pro místní rozvoj (dále MMR) od 1. července 2024, protože v systému nelze řádně pracovat a vést řízení, s nímž je dle správního řádu a platného stavebního zákona spojeno mnoho úkonů, jejichž výkon systém neumožňuje. Možnost paralelního výkonu v původním systému legislativa nedovoluje.
Městský úřad Šumperk v tuto chvíli eviduje v ISSŘ cca 50 podání, z toho 30 nelze z neznámých důvodů předat k řešení stavebnímu úřadu či jinému útvaru v rámci kompetencí stanovených stavebním zákonem, protože byly přiřazeny dotčenému správnímu orgánu (dále DOSS), kterému jejich řešení nepřísluší. Zbývající jsou evidována v rámci příslušnosti stavebním úřadem, ale jejich zpracování komplikuje nefunkčnost systému. Nefunkčnost byla opakovaně nahlášena všemi, ze strany MMR požadovanými způsoby, ale bohužel bez jejich odezvy. Naši zaměstnanci se snaží intuitivně hledat řešení po každé aktualizaci ISSŘ a aktivně problémy konzultují se stavebními úřady v rámci ČR, abychom mohli využít jejich případnou praxi. Stav na jiných stavebních úřadech je však velmi podobný.
Podání evidovaná do 30. června 2024 jsou zpracovávána podle starého stavebního zákona a v původním systému. Těchto podání však stavební úřad eviduje enormní množství (jen v měsíci červnu bylo učiněno cca 680 podání, tj. 5krát více než v červnu roku 2023), velmi často ve značně nekompletním stavu, což má dopad na celkové prodloužení všech řízení, ale druhotně také na prohloubení neschopnosti dodržování správních lhůt stavebního úřadu obecně. Zdržení ve vyřizování stavebních řízení odhadujeme dle náročnosti i na 8 a více měsíců.
Nefunkčnost celého systému a přehlcení podáními také výrazně dopadá na zaměstnance stavebního úřadu, kteří jsou frustrovaní z nemožnosti vykonávat svou práci plnohodnotně a včas, přičemž čelí velkému množství dotazů, na něž nemají uspokojivou odpověď, a těžko se vyrovnávají s bezmocí a nespokojeností tazatelů.
Helena Miterková, tajemnice úřadu
Monika Paulová, vedoucí odboru výstavby