Šumperk.info

oblačno oblačno, 24°C

Dnes je pátek 19.7 a svátek má Čeněk

Aktuality:


Modernizace veřejného osvětlení povede ke snížení spotřeby energie

9. 7. 2024 v 11:35 - Město Šumperk má zpracovanou komplexní analýzu energetických úspor veřejného osvětlení a pokud letos a v následujících letech provede výměnu všech 3 400 stávajících zastaralých svítidel, tak může ušetřit miliony korun za elektřinu.

Modernizace veřejného osvětlení je nezbytná pro snížení energetické náročnosti této nezbytné veřejné služby. „Sodíkové, rtuťové a metalhalogenidové výbojky při provozu veřejného osvětlení v Šumperku ročně spotřebují 1 500 MWh, jejich výměnou za LED se městu podaří snížit náklady na osvětlení až o 70 %,“ říká radní pro energetiku a smart city Valerie Hrubá.

V první etapě, která bude probíhat v létě letošního roku, dojde k výměně 1 328 kusů svítidel. Výměna začne v ulicích Vojanova, Bludovská, Majakovského, Čermákova, Ladova, Bří Čapků a dalších. „Na realizaci výměny svítidel byl již vybrán dodavatel, a to česká firma z Hranic na Moravě ELEKTRO-LUMEN, která se zabývá výrobou a dodávkou veřejného osvětlení,“ dodává radní Hrubá.

Nové LED osvětlení je projektováno tak, aby chodníky a pozemní komunikace byly vždy nasvíceny dle požadavků českých norem. Tento typ svítidel nevytváří nadměrný světelný smog, pracuje v příjemném teplé spektru světla a zároveň umožňuje maximalizaci energetických úspor.

V současnosti projektanti připravují druhou etapu výměny zastaralého veřejného osvětlení za LED, kde zřejmě dojde opět k výměně zhruba 1300 světelných bodů. Přesné počty a dotčené ulice vzejdou z aktualizovaného energetického posudku.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...ergie.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama