EPCOS s.r.o. - nabídka práce
Šumperk.info

Částečně oblačno Dnes 5°C

Částečně oblačno Zítra 2°C

Dnes je neděle 18.11 a svátek má Romana

Aktuality:


Ministryně školství navštívila Střední školu železniční, technickou a služeb, Šumperk

29. 9. 2016 v 09:58 - Paní ministryně školství Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., navštívila v úterý 27. 9. města severní Moravy a svůj náročný program ukončila v Šumperku ve Střední škole železniční, technické a služeb, kam přijela na pozvání ředitelky školy.
Fotografie z návštěvy
Fotografie z návštěvy

Paní Kateřina Valachová je ministryní rok a čtyři měsíce a za toto krátké období se jí podařilo rozpohybovat české školství, českou společnost tak, jako žádnému předchozímu ministrovi tohoto resortu. Změny, ke kterým dochází v našem konzervativním prostředí, jsou pro někoho více pro někoho méně přijatelné. Všichni však víme, že přijít musely. Vzdělávání si nesmí dovolit být v závěsu za rozvojem vědy, průmyslu.

Beseda se zaměstnanci školy plánovaná na jednu hodinu se protáhla i pro to, že původní téma – sociální situace středoškoláků na Šumpersku – nemá jednoduché řešení. Každoročně z naší školy odcházejí ze vzdělávání kvůli špatným sociálním podmínkám, nedostatku finančních prostředků desítky mladých lidí, žáků, kteří se musí postavit na vlastní nohy, zařadit se mezi nekvalifikovanou pracovní sílu. Na budoucnost tito mladí nemyslí, nemá to pro ně smysl. Žijí dnes. Teď se musí postarat o sebe, často i o svou matku a mladší sourozence.

Dotazy vztahující se k sociální inkluzi se přelévaly s otázkami realizace vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se spec. vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, pracovnice studijního oddělení školy potřebovala objasnit aplikaci některých částí nové vyhlášky o vedení dokumentace. Odpovědi na své otázky získali i učitelé odborného výcviku, mluvili jsme o vytváření fondů zaměstnavatelů na podporu odb. vzdělávání, o účasti odborníků z praxe ve výuce, o spolupráci firem na rekonstrukci školních vzdělávacích programů. Učitel – mistr přiznal, že mnozí jeho kolegové jsou „lanařeni“ do průmyslových podniků, které jsou schopny jejich mzdy skokově navýšit.

Prostor, který v naší škole učitelé - odborníci dostávají, změny, kterými škola především v praktickém vyučování prochází, viditelné výsledky těchto inovací, které se projevují ve výstupech žáků ve škole i v práci u zaměstnavatele, však učitelům říkají, že jejich činnost má smysl, má budoucnost. Mí kolegové chtěli nastínit i dlouho očekávaný kariérní řád, byly formulovány i dotazy, které se týkaly právního postavení učitele, jeho pravomocí, zakotvení jeho pozice jako úřední osoby. Paní ministryně odpovídala na fundované, velmi konkrétní dotazy ekonoma školy, společně rozebírali pravidla nového financování regionálního školství.

Beseda byla i díky bezprostřednosti a zároveň vysoké kultivovanosti paní Mgr. Valachové nesmírně živá. Paní ministryně se převedla jako skvělý, inteligentní diskutér, jež se nebojí vyzvat odbornou veřejnost k účasti na řešení problematiky vzdělávání. Jak sama uvedla, svou neutuchající energii a optimismus čerpá právě z kontaktů s pedagogy i nepedagogy ve školách, z rozhovorů s rodiči i dětmi. Díky jejich podpoře se jí daří nejen rozpohybovat ony stojaté vody, ale vést naše školství tak, aby bylo rovnocenným partnerem všech odvětví naší společnosti, aby školy vychovávaly mladé lidi v dobře uplatnitelných profesích.
Mgr. Irena Jonová


Autor: Irena Jonová

Reklama


Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama