Šumperk.info

slabý déšť slabý déšť, 20°C

Dnes je neděle 25.7 a svátek má Jakub

Aktuality:


Městu přibude do sady další křišťálová popelnice

19. 6. 2020 v 10:30 - O tom, že se v Šumperku daří dobře separovat odpad svědčí i Osvědčení o úspoře emisí, který město získalo od společnosti EKO-KOM. Město díky třídění podstatně snížilo uhlíkovou stopu, která byla vyčíslena na 2020,534 tuny CO2, a uspořilo energii přesahující 46 milionů MJ. 
FOTO: sumperk.cz - web
FOTO: sumperk.cz - web

Zároveň se město umístilo na stříbrném stupínku soutěže O keramickou popelnici, kterou pořádá každoročně Olomoucký kraj se společností EKO-KOM. Do projektu, jehož posláním je odměnit samosprávy, které nejlépe třídí komunální odpad, se zapojilo 396 obcí a měst. Šumperk bodoval v kategorii nad 15 000 obyvatel a získal druhé místo za Prostějovem, Olomouc obsadila bronzovou příčku.

certifikát

„Hodnotilo se především množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele, počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst nebo hustota sběrné sítě,“ vysvětlil místostarosta Jakub Jirgl, v jehož gesci je životní prostředí. Nedílnou součástí ocenění jsou motivační odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 325 tisíc korun.

Město Šumperk vytřídilo v roce 2019 více než pět a půl tisíc tun odpadu, z toho bylo nejvíce vyvezeno bioodpadu, lidé také stále více využívají sběrné dvory. Z dalších komodit se třídí papír, plast, sklo, kompozitní obaly a kovy. „Novinkou jsou nyní sběrné nádoby na použitý olej, které byly umístěny do sběrných dvorů. Lidé by měli slévat vychladlý olej například z fritovacích hrnců nebo pánví do plastových lahví, a ty pak vhodí do nádoby,“ informoval o novince Jakub Jirgl. Použitý olej využívá bioplynová stanice v Rapotíně.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/obca...lnice.html

Reklama