Šumperk.info

sněžení sněžení, -2°C

Dnes je sobota 2.12 a svátek má Blanka

Aktuality:


Městská policie chystá novinky

26. 9. 2023 v 00:35 - Pořízení pultu centralizované ochrany, obnovení měření rychlosti ve městě a rozšíření kamerového systému o nová místa. Řeč je o projektech, které má před sebou šumperská městská policie. Ta je v současnosti personálně stabilizovaná. Potvrzuje to šéf místních strážníků Martin Pelnář.
FOTO: sumperk.cz
FOTO: sumperk.cz

Aktuálně má městská policie devětadvacet zaměstnanců, jejichž řady rozšíří začátkem října posila - nová strážnice. „Jsem rád, že se od února, kdy jsem nastoupil, podařilo přijmout dvě strážnice, neboť koncem loňského roku odešli někteří zaměstnanci v důchodovém věku. Nyní jsme personálně stabilizovaní, i když budeme muset aktuálně najít náhradu za dlouholetého strážníka, který chce ještě letos odejít do důchodu,“ říká Martin Pelnář, jenž od února řídí městskou policii. Dvě dvoučlenné hlídky, které během směny „vyrážejí“ do ulic, jsou ale podle něj na město velikosti Šumperka nedostačující. „Do budoucna bych chtěl, aby každá ze čtyř směn byla složena z dozorčího a tří dvoučlenných hlídek,“ plánuje Pelnář a prozrazuje, že další záměry by rád zrealizoval ještě letos. „Zelenou“ projektům zaměřeným na zvýšení bezpečnosti ve městě dali radní na svém zasedání koncem srpna.

artin Pelnář.jpgPravděpodobně od listopadu budou po několikaleté pauze strážníci opět měřit rychlost v šumperských ulicích. Mobilní radar, jejž místní radnice v minulosti pořídila, začne městská policie využívat, jakmile projde repasí. „Po dohodě se státní policií máme schváleno šest měřicích míst na území Šumperka, která splňují požadované technické parametry. Rád bych zdůraznil, že smyslem není inkasovat od lidí peníze za přestupky, ale zaměřit se především na exponovaná místa, jako jsou ulice Jesenická, Zábřežská a podobně,“ zdůrazňuje ředitel městské policie a dodává, že tuto službu chce město nabídnout i obcím v okolí. Prvním zájemcem je Bušín, jehož vedení se již na Šumperk s tímto požadavkem obrátilo.

Ještě letos chce městská policie koupit nový pult centralizované ochrany, do jehož systému by byly napojené i budovy v majetku města. „Město má dnes kolem pěti desítek objektů, které elektronicky střeží u komerčních bezpečnostních služeb. Vlastní pult by tak přinesl úsporu kolem čtyř set tisíc ročně. Podmínkou je, že vybereme takový, jenž bude schopný pojmout široké spektrum stávajících zařízení a který umožní „pohlídat“ i jejich revize,“ vysvětluje Martin Pelnář.

Podotýká, že s pořízením pultu souvisí i další zamýšlený projekt, jímž jsou SOS tlačítka pro seniory, která chtějí pilotně vyzkoušet u klientů společnosti Pontis, a případně obdobná tlačítka pro exponovaná oddělení městského úřadu, jež řeší například přestupky či sociální záležitosti. „Koncem září bychom měli mít technickou specifikaci pultu, kterou pro nás zpracovává uznávaný bezpečnostní expert. Začátkem října ji chceme předložit radě města,“ přibližuje další postup ředitel.

Poslední projekt se týká rozšíření městského kamerového dohlížecího systému. „Vybrali jsme šest nových kamerových míst a chceme se ucházet o dotaci ministerstva vnitra, jež může být až tři sta patnáct tisíc korun. Peníze na spolufinancování máme v rozpočtu na příští rok vyčleněny v rámci prevence kriminality. V roce 2024 bychom chtěli pořídit tři kamery, další tři pak v roce následujícím,“ popisuje záměr Martin Pelnář. Upřesňuje, že městský kamerový a dohlížecí systém aktuálně zahrnuje dvaatřicet kamerových bodů a je průběžně doplňován v závislosti na finančních možnostech města.

Naposledy strážníci umístili kameru se záznamovým zařízením do prostoru Husova náměstí s přesahem do ulic Slovanské a Žerotínovy a v současnosti probíhá jednání ohledně výměny kamery v Husitské ulici u centra Maják. „Letos jsme na náš dispečink připojili i novou kameru, kterou po již druhém poškození Lavičky Václava Havla pořídila městská knihovna a jež monitoruje prostranství před budovou. Do konce roku by na nás měl být napojen rovněž kamerový systém v budově vlakového nádraží, kde především v zimních měsících dochází k nárůstu protiprávního jednání,“ uzavírá ředitel městské policie.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...vinky.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama