Šumperk.info

oblačno oblačno, 17°C

Dnes je neděle 19.5 a svátek má Ivo

Aktuality:


Město stále čeká na podmínky pro temenickou poštu

26. 5. 2023 v 12:00 - Temenická pobočka České pošty má stále naději. Má to však háček. Vedení města potřebuje vědět, za jakých podmínek a odkdy ji bude moci převzít. Ani po měsíčním vyjednávání se státním podnikem se městu nepodařilo získat všechny potřebné informace. Čas běží a již nyní je více než pravděpodobné, že pokud město pobočku převezme, nepodaří se ji otevřít k 1. červenci.

Místostarosta Karel Hošek před temenickou poštou.JPGChcete si ponechat některou z rušených poboček pošty? Kompletně celý provoz zaplaťte z vlastní kapsy. To je řešení, jež Česká pošta nabízí obcím, které chtějí otevřít více poboček, než pošta zamýšlí. Od 1. července 2023 totiž státní podnik zruší 300 poboček z úsporných důvodů. Šumperk má pobočky čtyři, ta v centru města, která jako jediná má zůstat, ale není bezbariérová. I z toho důvodu se vedení města snaží zachránit bezbariérovou temenickou pobočku, v jejímž okolí jsou domy s pečovatelskou službou pro seniory i osoby s hendikepem.

Do současné doby prakticky nic nevíme. Měli jsme několik otázek na Českou poštu a horko těžko z ní dolujeme odpovědi. Potřebujeme vědět,jak by měly být nastavené služby, a především jakým způsobem se bude Česká pošta na provozu pobočky finančně spolupodílet. Všude slyším, jak s námi chce Česká pošta komunikovat, ale já to tak rozhodně necítím,“ uvedl starosta Miroslav Adámek.

Starosta má navíc zpětnou vazbu od občanů, kteří využili tlačítko určené pro osoby s hendikepem na hlavní poště. Po zazvonění čekali zhruba půl hodiny, než k nim přišla úřednice. Od ní se dozvěděli, že vzhledem k návalu na přepážkách nemá na obsluhování klientů venku čas. „Je to o lidské důstojnosti a kvalitě služeb, kterou by měli dostat všichni bez rozdílu,“ okomentoval situaci Miroslav Adámek.

Město navrhlo i další opatření jako je například horká linka, jejímž prostředním by si lidé mohli zařídit některé služby za pomoci  doručovatelek, nebo mobilní služby.

Starosta zdůraznil, že nelze, aby město z vlastního rozpočtu platilo další položky za stát. !Už nyní doplácíme za výkon státní správy více než padesát procent nákladů, což určitě není v pořádlu,“ dodal Miroslav Adámek, který o tom, jakým způsobem komunikuje vedení České pošty s městy, bude informovat v Senátu ČR.

Posun nepřineslo ani jednání České pošty, které se uskutečnilo na začátku týdne v Ostravě. „Očekávali jsme, že se dozvíme konkrétní možnosti dalšího fungování vybraných poboček. Bylo nám však sděleno, že vedení státního podniku bude tyto záležitosti řešit individuálně. Dostali jsme termín jednání v Šumperku na pondělí 29. května. Zároveň jsem již šestkrát urgoval ceníky služeb, abychom o pobočce v Temenici mohli jednat v orgánem města. Zatím jsou naše požadavky bez odezvy,“ uvedl místostarosta Karel Hošek, který již například v mezičase zajišťuje personální obsazení pobočky.

Podotkl, že kvůli průtahům ze strany České pošty je již nyní velmi pravděpodobné, že město nestihne během června podepsat potřebné smlouvy a pobočka v Temenici tak zůstane na přechodnou dobu uzavřená. „Snažíme se, ale kvůli náročnosti jednání se to opravdu nedá stihnout,“ vysvětlil místostarosta.

Česká pošta proto doporučuje obyvatelům Temenice, aby si včas zajistili buď donášku důchodů doručovatelkou nebo si dohodli změnu místa výplaty důchodu na hlavní poštu. Po obnovení provozu pobočky v Temenici se pak dá vše snadno změnit a vrátit se k původnímu způsobu doručování.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...postu.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama