Šumperk.info

zataženo zataženo, 19°C

Dnes je neděle 25.7 a svátek má Jakub

Aktuality:


Město si připomene šumperský sněm z roku 1490

5. 6. 2021 v 00:35 - Slavnosti města Šumperka se letos kvůli epidemiologickým opatřením, jež na jaře znemožnila přípravy, konat nemohou. Přesto místní radnice připravuje několik aktivit, které připomenou významnou historickou událost šumperských dějin.
FOTO: sumperk.cz
FOTO: sumperk.cz

Dne 4. června 1490 se zdejší zámek stal místem konání tzv. šumperského sněmu, kdy se do města na pozvání tehdejšího majitele Jiřího Tunkla sjeli představitelé Moravského markrabství a zástupci slezských knížectví. Společně jednali o dalším osudu Moravy, Slezska a Lužic po smrti uherského krále Matyáše Korvína. Ten držel zmíněné země pod Uherskou korunou po česko-uherských válkách.

„Jednání v Šumperku stvrdilo společný postup obou zemí při přijímání nového panovníka a bezesporu napomohlo vrátit země zpátky pod Korunu českou po korunování Vladislava Jagellonského uherským králem,“ říká Bohuslav Vondruška, vedoucí oddělení kultury a vnějších vztahů.

Jako náplast předkládáme on-line koncert skupiny Fleksible, která by za běžných okolností na slavnostech vystoupila a krátký polohraný dokumentární videoklip o šumperském sněmu z roku 1490. Obě videa jsou zde.

Ilustrační foto Slavnosti města v roce 2019 v Sadech 1 máje

V sobotu 5. června proběhne od 10 do 18 hodin v sadech 1. máje tzv. dětská olympiáda. Na osmi stanovištích budou moci děti za symbolické vstupné soutěžit v disciplínách, jako jsou nafukovací střelnice, skákání v pytli, nafukovací šipky a další. Chybět nebudou ani skákací hrady, malování na obličej, Bumber Ball a jiné atrakce.

První červnový víkend si bude možné vyzkoušet virtuální verzi běžeckého závodu ŠumpeRUN.

V pátek 11. června se v Pavlínině dvoře uskuteční akce „Mikulov baví Šumperk“ s degustační přehlídkou vín a cimbálovou muzikou. Ve středu 23. června pak oslaví Šumperk pětadvacet let trvání partnerství s polskou Nysou – v klášterním kostele proběhne vernisáž výstavy maleb Pavla A. Taťouna s motivy obou partnerských měst.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...-1490.html

Reklama