Šumperk.info

zataženo zataženo, 11°C

Dnes je pondělí 26.9 a svátek má Andrea

Aktuality:


Město nakupuje na burze elektřinu a plyn

14. 9. 2022 v 07:30 - Město Šumperk a jeho příspěvkové organizace má zajištěnou elektřinu, nízké i vysoké napětí, na rok 2023 a nyní se zaměřuje na nákup plynu. Rostoucí ceny energií však významně ukrojí z rozpočtu města.
FOTO: sumperk.cz
FOTO: sumperk.cz

Zajištění energií pro město a jeho příspěvkové organizace je tím nejdůležitějším úkolem současnosti. „To, že se nám podařilo zajistit na rok 2023 elektřinu na Kladenské burze za spotové ceny, považuji za úspěch. Tento nákup je doporučovaný odborníky s ohledem na turbulentnost současné doby, kdy se ceny mění prakticky každý den a nemá tudíž smysl uzavírat smlouvy na nějaké delší období,“ vysvětlil starosta Tomáš Spurný. Doplnil, že co se týče plynu, bude burza otevírat obchod ve druhé polovině září.

Město však musí počítat s enormním nárůstem cen za energie, Ve srovnání s rokem 2020 jde v případě elektřiny i plynu o mnohonásobně vyšší finanční náklady. Příprava rozpočtu pro příští rok bude i z toho důvodu rovna věštění z křišťálové koule. „Doufám, že se situace na trhu s energiemi časem uklidní a ceny klesnou, ale každopádně musíme počítat s významným nárůstem rozpočtové kapitoly za energie. Úspory budeme hledat všude, je však pravděpodobné že nám energie ukrojí prostředky i z investic,“ doplnil starosta.

Nákup energií na Kladenské burze však není jediným úkolem vedení města v oblasti energetiky. „Čekají nás i dlouhodobé úkoly, jako je vytvoření udržitelné energetiky našeho města. Začínáme projektovat solární panely na našich budovách, například na školách či objektu krytého bazénu. V současné době také běží výběrové řízení na místo energetika,“ uvedl starosta Tomáš Spurný.

Pravidelně se také schází tým energetického managementu, který zpracovává směrnice a koncepce pro další období a také instruuje zaměstnance v oblasti úsporných opatření v energetice.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...-plyn.html

Reklama