Šumperk.info

oblačno oblačno, 8°C

Dnes je neděle 11.5 a svátek má Svatava

Aktuality:


Koronavirus: Není důvod k panice

28. 2. 2020 v 12:13 - Kvůli aktuální situaci ohledně šíření koronaviru zasedla včera Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Přijala několik preventivních opatření a zároveň upozornila, že není důvod k panice. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky k této problematice.

1. Co je koronavirus?

Název koronavirus je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů. Pod mikroskopem koronavirus vypadá jako Slunce obklopené koronou. Virus, který se v posledních týdnech šíří z Číny, dostal název Covid-19. Podle francouzských lékařů má virus úmrtnost kolem pěti procent. Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch hovoří o třech procentech.

Z hlediska úmrtnosti byla zdaleka nejhorší pandemie španělské chřipky v letech 1918 až 1920, na kterou zemřelo 50 až 100 milionů lidí. Dva miliony obětí si vyžádala asijská chřipka v letech 1957 až 1958. Milion lidí pak podlehl ruské chřipce v letech 1889 až 1892 a hongkongské chřipce v letech 1968 až 1969. I na běžnou sezonní chřipku však každoročně umírají lidé s oslabenou imunitou. Podle odborníků je ta letošní obzvlášť zlá. Například v roce 2018 zemřelo v Česku kvůli chřipce 260 lidí. 

2. Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka kapénkovou infekcí, která se přenáší vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.

3. Zachrání nás textilní roušky?

Roušky chrání pouze před bakteriemi, ne před viry. Roušky jsou navíc vhodné pouze pro lidi již nakažené. Zabrání tomu, aby nemocní infekci dále šířili. Před viry ochrání jen respirátory s třídou filtrace FFP 3, jeho uživatel ale musí pravidelně měnit filtr, aby účinnost ochrany nevymizela.

4. Jak dlouhá je inkubační doba?

Inkubační doba trvá přibližně 14 dní. Čínské úřady však varovaly, že se virus může šířit i z jedince, který v inkubační době neprojevil žádné symptomy nemoci.

5. Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?

Největší hrozbu představuje nemoc pro seniory, chronicky nemocné a lidi s oslabenou imunitou. Nebezpečná je zejména pro lidi, jejichž zdraví už podlomilo jiné onemocnění. Zvlášť ohrožující je nákaza pro pacienty trpící nemocemi dýchacích cest. Náchylnější k onemocnění mohou být také kuřáci či lidé trpící alergiemi.

Naopak koronavirem se zatím nakazilo jen velmi málo dětí. U jedinců do jednoho roku nebyla zaznamenána vůbec žádná úmrtnost.

6. Je už koronavirus v Česku?

V České republice nebyl zatím potvrzen žádný případ onemocnění, testováno bylo 86 osob, všechny případy byly doposud negativní. 

7. Jaké jsou příznaky nemoci po nákaze koronavirem?

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Klasickými symptomy jsou horečka, dýchací obtíže, kašel a bolesti hlavy. U některých nemocných se může vyvinout zápal plic.

8. Co dělat, když máte podezření, že jste se koronavirem nakazili?

Pokud má někdo podezření, že se novým koronavirem nakazil, měl by zavolat svému praktickému lékaři. Ten zhodnotí příznaky nemoci a vyžádá si informace o tom, zda pacient pobýval v ohnisku nákazy. Pak rozhodne o dalších krocích. Pokud má nemocný jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobýval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog z krajské hygienické stanice dvoutýdenní domácí karanténu.

9. Jak se lze bránit?

Postupuje se stejně jako při klasickém respiračním onemocnění v chřipkovém období: Vyhýbejte se lidem, kteří jsou zjevně nemocní. Dodržujte základní hygienická pravidla (časté mytí rukou). Používejte raději dezinfekci, pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí. Nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí.

Jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla hygieny a při kýchání či kašlání řádně užívat kapesníky – nejlépe jednorázové. V nouzi by si měli zakrývat ústa paží nebo rukávem, nikoliv rukou. Podle lékárníků je vhodné dezinfikovat také mobilní telefony a klávesnice i myši u počítače.

10. Lze nemoc léčit?

Virová onemocnění se léčí tlumením příznaků. Schopnost zotavení nakažených však závisí především na jejich předešlém zdravotním stavu a kondici jejich imunního systému. V současné době nejsou proti Covid-19 schváleny žádné zvláštní léky. 

11. Jaké instituce jsou klíčové a kde hledat informace?

Pokud by se prokázalo, že se někdo v Česku čínským koronavirem nakazil a onemocnění mělo těžký průběh, čeká pacienta odkudkoliv z republiky převoz do pražské Nemocnice Na Bulovce. Právě tato nemocnice je specializovaným pracovištěm pro podobné nákazy. Potřebná opatření již lékaři v nemocnici zavedli.

Podstatná je také stálá lékařská služba na Letišti Václava Havla. Pracovníci mohou na místě jako první vyšetřit ty, kteří se například vracejí z Číny. Letiště v pondělí požádalo aerolinky, aby informovaly cestující na palubě letadla, že mají při podezření na onemocnění koronavirem zůstat na letišti a okamžitě vyhledat lékaře.

Oficiální informace zveřejněné na stránkách Ministerstva zdravotnictví:

http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronavirus-2019-ncov-informace-pro-obcany_18432_4122_1.html

Oficiální informace Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje:

http://www.khsolc.cz/2019_nCoV.aspx

coron2


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/obca...anice.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama