Šumperk.info

oblačno oblačno, 17°C

Dnes je neděle 19.5 a svátek má Ivo

Aktuality:


Jeseníky chutnaly i v Praze

8. 7. 2012 v 10:00 - Gastronomický festival Chuť Jeseníků má za sebou pražskou premiéru. V české centrále cestovního ruchu Czech Tourism se festival představil zástupcům celostátních médií a odborníkům v oblasti gatronomie.
FOTO: chutjeseniku.cz
FOTO: chutjeseniku.cz

Tisková konference se uskutečnila v úterý 3. července a kromě podrobných informací o festivalu dostali hosté možnost ochutnat tradiční pokrmy z hor pod Pradědem. Z restaurací, které jsou do projektu zapojeny, do Prahy putovala například špeková pomazánka s domácím chlebem, Sacher dort nebo Linecký zákusek, ale i bezová šťáva nebo produkty z jeřabin.

„Gastronomický festival Chuť Jeseníků přitahuje pozornost návštěvníků Jeseníků o stupeň více než v loňském prvním ročníku. Touto tiskovou konferencí se povedlo oslovit mnoho pražských médií, která na pozadí projektu vnímají více i Jeseníky jako kvalitní tuzemskou destinaci. Léto je v plném proudu a na svěžím horském vzduchu chutná dvakrát dobře. Tak přijeďte a ochutnejte Jeseníky,“ zve k návštěvě hor Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, destinační společnosti pro Jeseníky, která letos láká na Aloise Nebela, čarodějnické procesy nebo třeba na poutní cesty určené všem, kdo hledají klid a mír v duši v krásné krajině nejvyšších moravských hor. „Bez návratu k tradiční a místní gastronomii neobstojí žádná kvalitní destinace. Jeseníky jsou přitom místem, které má nejen významný přírodní ale také kulturní a historický potenciál. Pořád je tu co poznávat a objevovat a kvalitní regionální gastronomie k tomu patří. Platí to zvláště tehdy, když recepty celkem věrně kopírují i charakter Jeseníků jako drsných, silných ale i krásných a živých hor,“ dodává Závěšický.

Tiskové konference se zúčastnili zástupci 14 médií. Podle názoru Jana Závěšického mají pražská média zkreslenou představu o jesenických horách. „Během diskuze s novináři jsme museli vyvracet některé zažité stereotypy, například, že jsou Jeseníky nedostupné, drsné, nenabízejí kvalitní služby a že se v nich nedá pohybovat jinak, než na skůtru,“ vypočítává Závěšický fámy, které na tiskové konferenci musel vysvětlovat.

Tisková konference v Praze představila celostátním médiím a odborníkům na gastronomii festival Chuť Jeseníků, díky kterému mohou obyvatelé a návštěvníci jesenických hor ochutnávat tradiční jídla, která pocházejí z historických kuchařek místních obyvatel.

Druhý ročník originálního gastronomického festivalu byl oficiálně zahájen 14. června. Originální recepty z Jeseníků vaří pro své hosty přes dvacet restaurací na Šumpersku, Jesenicku, Rýmařovsku a Bruntálsku. Návštěvníci je poznají podle speciálního označení u vchodu.

Stejně jako loni mohou ochutnat některý z tradičních pokrmů také turisté přímo na Pradědu. V nabídce jídel nechybějí polévky, hlavní jídla nebo dezerty. Milovníci jídla se tak mohou těšit třeba na masové kuličky v nudlovém těstě nebo Frýdeberský salát. Každá restaurace navíc podává nejméně jedno kompletní menu. Hosté mohou také hodnotit servírovaná menu a jejich kuchaře, čímž se zapojí do spotřebitelské soutěže o hodnotné ceny.

Druhý ročník festivalu Chuť Jeseníků s sebou přináší několik atraktivních programových novinek. Jde například o kurzy vaření pro kuchaře jesenických restaurací nebo originální degustační akci „Sněz, co můžeš“. Během prázdninových měsíců bude probíhat také dlouhodobá soutěž ve vaření pro amatérské kuchaře, jejíž vítěz získá hotovost a ceny v celkové hodnotě 25 tisíc korun!

Festival Chuť Jeseníků potrvá do konce září a jeho slavnostní ukončení s vyhlášením výsledků hlasování strávníků o nejlepší restauraci proběhne začátkem října. Mezitím festival Chuť Jeseníků ještě zavítá na folklorní festival v poské Nyse (18.8.) nebo se přijede představit do hlavního města na tiskovou konferenci pro pražské novináře (3.7.). První ročník gastronomického festivalu se konal v roce 2011 a zaznamenal nečekaný zájem veřejnosti, provozovatelů restaurací i celostátních médií včetně České televize.


Autor: chutjeseniku.cz Zdroj: http://www.chutjeseniku.cz/

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama