Šumperk.info

zataženo zataženo, 7°C

Dnes je pondělí 5.5 a svátek má Klaudie

Aktuality:


Elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách vyhrála suverénně anketu o nejzajímavější turistický cíl

24. 6. 2014 v 10:55 - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách ovládla stylem start – cíl hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v České republice. Rozhodli o tom čtenáři iDnes.cz a MF Dnes. Za výjimečným inženýrským dílem na vrcholu jedné z jesenických hor se v anketě umístila Katova ulička v Kadani a cisterciácký klášter v Plasích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Za nejzajímavějšího ze třinácti finalistů, mezi nimiž nechyběly přírodní památka, železniční zastávka, ale třeba i svébytné zmrzlinářství, nakonec čtenáři označili vodní elektrárnu. Jedinečné technické dílo zvítězilo díky 1436 čtenářským hlasům s velkým náskokem.

„Děkujeme všem fanouškům nejkrásnějších českých hor za hlasování v anketě. Hlasy jistě nepatřily pouze vodní elektrárně, ale celým Jeseníkům, které jsou samy o sobě unikátním turistickým cílem,“ komentuje výsledek ankety Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Stavba elektrárny začala v roce 1978 a trvala 16 let. Dnes patří k nejnavštěvovanějším atrakcím regionu.

S provozem se mohou lidé seznámit na exkurzích, které ročně navštíví přes 40 tisíc lidí, stejné množství pak míří aspoň k horní nádrži, která se nachází ve výšce 1 350 metrů nad mořem.

Zásluhu na tom má hlavně lanovka v novém lyžařském areálu v Koutech nad Desnou, díky které se návštěvníci dostanou jen několik kilometrů od nádrže. V zimě se k ní zase dá dostat na běžkách, kolem je udržovaný běžkařský okruh.

Největší podzemní stavbou technického unikátu je strojovna elektrárny. Kaverna pro šestisettunové stroje má výšku 50 metrů a zaujímá plochu 87,5 metru krát 25,5 metru. Dostat se až na dno ke dvěma Francisovým turbínám znamená zdolat osm podlaží. Podzemní systém elektrárny zahrnuje 8,5 kilometru tunelů a štol.


Autor: - red -

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama