Šumperk.info

zataženo zataženo, 1°C

Dnes je pátek 23.1 a svátek má Zdeněk

Aktuality:


Co je SECAP a proč je důležitý?

14. 11. 2025 v 00:15 - Město Šumperk se v roce 2022 připojilo k Paktu starostů a primátorů pro klima a energii, což je celoevropská iniciativa měst a obcí, které chtějí aktivně přispívat k ochraně klimatu. Součástí tohoto závazku je i vytvoření tzv. SECAPu – akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (Sustainable Energy and Climate Action Plan).

Co je SECAP?

SECAP je dokument, který ukazuje, jak město plánuje:
• snižovat emise skleníkových plynů,
• zvyšovat energetickou úspornost,
• přizpůsobovat se dopadům změny klimatu.

Plán má dvě hlavní části:

  1. Mitigace (zmírňování změny klimatu) – tedy kroky ke snížení emisí, například zateplování budov, podpora obnovitelných zdrojů energie nebo ekologičtější doprava.
  2. Adaptace (přizpůsobení se) – opatření, jak město lépe zvládne dopady, které už přicházejí, například častější vlny horka nebo silné deště.

Klimatická změna v Česku

I u nás se změna klimatu projevuje stále zřetelněji. Mezi hlavní dopady patří:
• častější a intenzivnější vlny horka,
• nedostatek vody a sucho v letních měsících,
• častější přívalové deště a povodně,
• ohrožení zemědělství a lesů (kůrovec, šíření nových škůdců),
• zvýšená zátěž na zdraví obyvatel (zejména seniorů a dětí).

Proč je to důležité pro Šumperk?

„Zapojením do Paktu starostů a primátorů a zpracováním vlastního SECAPu dává město jasně najevo, že mu záleží na kvalitě života občanů – dnes i v budoucnu. Přijatá opatření pomohou nejen chránit klima, ale také zlepšit životní prostředí, ušetřit energie a posílit odolnost města vůči extrémnímu počasí,“ popisuje důvody zapojení města do projektu radní Valerie Hrubá.

„Realizace opatření podle SECAP se děje a bude dít v duchu praktičnosti – město se zaměřuje na aktivity, které mají a budou mít pro Šumperk skutečný smysl a význam. Cílem je, aby jednotlivé kroky nebyly jen formálními závazky, ale aby přinášely reálné přínosy pro občany, městský rozpočet i životní prostředí,“ upřesňuje starosta Mirek Adámek.

SECAP - Akční plán pro udržitelnou energii a klima


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...ezity.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama